Жена стана главен редактор за първи път в историята на Саудитска Арабия

Жена стана главен редактор за първи път в историята на Саудитска Арабия

За първи път в историята на Саудитска Арабия жена става главен редактор на вестник. На сайта си англоезичният „Сауди Газет" съобщава, че Сомая Джабарти ще поеме ръководството на вестника, предаде „Асошейтед прес”.

Нейният предшественик Халед Алмаена пише, че Джабарти е работила с него 13 години и е  решителен и самоотвержен журналист. Той твърди, че не половата принадлежност, а заслугите й са били определящи за избирането й на поста.

Само шепа журналистки работят в кралството, където ултраконсервативното духовенство смята, че жени не трябва да работят на едно място с мъже.

Въпреки крайното отношение през последните години се наблюдават положителни сигнали за намаляване на неравенството между двата пола в арабската страна. Така например преди малко повече от година на жените в Саудитска Арабия им беше разрешено да стават адвокати, а година по-рано те получиха правото да гласуват на избори.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Как да говорите с авторитет?