Италиански град обяви независимост

ЕС

Градче в централна Италия обяви независимост и започна да печата собствени банкноти, предаде Би Би Си. Властите на Филетино, който се намира на 100 км източно от столицата Рим, предприеха мярката като протест срещу действията на правителството. Според новите закони, които орязват местните административни разходи, градчето, което има само 550 жители, ще трябва да се слее със съседното Треви.

Идеята за независимостта е на кмета Лука Селари, който ще загуби работата си заради кризата в еврозоната. Той е създал уникална местна валута и я е нарекъл фиорито. На гърба на банкнотите е собствения му лик и парите вече се използват успешно в местните магазини. Туристите, които се стекоха по опустелите улици на града, също ги купуват като сувенири.

Според кмета обявяването на независимостта на новото княжество се посреща с огромен ентусиазъм – едва ли от италианското правителство обаче. Реакцията на много малки градове в страната, които протестират срещу мярката за елиминиране на местните общини и сливането им с по-големи градове, е толкова силна, че може да принуди коалицията на Силвио Берлускони да отстъпи.

Княжество Филетино, което вече си има даже собствен герб и уебсайт, вече се радва на международна известност. Телевизионни екипи от цял свят излъчват репортажи от мястото. В края на краищата до сравнително скоро Италия е била съставена от десетки малки княжества и маркизства, обясни Селари. И щом република Сан Марино още оцелява, защо не и Филетино?

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Спор с медиите: Тръмп заплаши с дълги присъди разпространителите на новини за недостиг на боеприпаси в САЩ
Унгария очаква рестарт на АЕЦ „Пакш“, след като нивото на Дунав започна да се покачва
България за втори пореден месец е на първото място в ЕС по ръст в производството на услуги
Иран постави нови условия за отварянето на Ормузкия проток
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Продажби на оръжие и кибератаки: Властта на лидера Ким Чен Ун докара „неочаквани“ 22 млрд. долара в Северна Корея
Япония подготвя отговор на намерението на Русия да кръсти остров от Курилите на легендарния шпионин Рихард Зорге
Руски въздушни удари около Киев убиха трима души, Зеленски е на знакова визита в Сърбия
Как да подходите при конфликт между вашите ценности и изискванията в работата?
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
Пица, паста, протеини и картофи – как италианските деца станаха толкова затлъстели
До 7,15% годишна доходност: Румъния привлича спестяванията на гражданите с нови държавни облигации
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
"ЕМКО": Изключва се човешка грешка за взривовете във военния завод край Трявна
Севернокорейска хакерска група разработва инструменти с изкуствен интелект за кибератаки
Нов център за лични документи отваря врати в София
Всички инвестират в AI, но почти никой не печели от него. Каква е причината?
Продажбата на евро от САЩ в подкрепа на йената е изненадала Европейската централна банка
NASA сглоби кораба „Орион“ за първия етап от пътуването до Луната