Китай и Тайван провеждат исторически преговори
Висши държавници от Китай и Тайван започнаха преговори на високо равнище за първи път след Китайската гражданска война през 1949 г. Ван Ю-чи и Жан Жиюн – официални лица от двете страни, участват в четиридневни дискусии в китайския град Нанкин, посочва Би Би Си. Това е първият междуправителствен диалог между двете страни, откакто те се разделиха след войната.
Тайванските държавници заявиха, че ще повдигнат въпроса за свободата на словото в Китай, след като Пекин им отказа достъп до определени китайски медии. Много тайванци са чувствителни на тема свобода на медиите, тъй като са живели под диктаторство, наложило строга цензура до 80-те години на 20 век. От Пекин пък се очаква да окаже натиск върху Тайван за сключването на сделка за свободна търговия между двете страни, която към момента се разглежда от тайванския парламент.
„Основната цел на визитата ми е да подпомогна взаимното разбиране между двете страни”, заяви пред репортери на пристигане в Китай тайванският представител Ван Ю-чи. Той каза още, че се надява посещението, което не било лесно организирано, да мине гладко и двете страни да постигат взаимно съгласие.
Китай и Тайван се управляват от различни правителства след Китайската гражданска война в средата на 20. век. Китай настоява, че Тайван е част от територията й и има претенции към острова. Тайван все още се нарича република на Китай, като формално тя така и не се е отказвала от десетилетната си заявка, че е „истинският владетел на Китай”. Пекин пък изявява претенциите си, че Тайван е част от територията й в конституцията си.
САЩ защитава Тайпе, въпреки че официално не признава Тайван за независима държава.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.