Кошмар за всички*

Кошмар за всички*

„Това е кошмар, искам да се прибера в Сирия”, казва Юсуф (това не е истинското му име), който е избягал от разкъсваната си от войни страна и днес живее в мизерен бежански лагер в югоизточна България. Той е шокиран от липсата на отчаяно нужната медицинска помощ, от недостига на храна и от гледката на рушащи се стари сгради, където в една стая живеят до десет отчаяни семейства. За десет такива стаи има само една мръсна тоалетна.

Юсуф е един от хилядите сирийски бежанци в България – най-бедната държава в ЕС, пише сп. „Икономист”. Десетки други прекосяват границата с Турция всеки ден. Около 10 000 имигранти (две трети от които – от Сирия) вече са пристигнали в страната тази година – седем пъти повече, отколкото през миналата. Властите могат да предложат базисни условия за живот само на половината от тях.

Нашествието свари правителството неподготвено. Сега то бърза да строи нови убежища и да подобри мизерните условия във вече съществуващите. Властите помолиха ЕС, Червения кръст и други международни организации за финансова помощ.

Освен това правителството строи 33-километрова ограда, висока 3 метра, в планинския регион около Елхово близо до турската граница, откъдето преминават около 85 на сто от имигрантите. Според властите идеята зад „временната инженерна инсталация”, която струва 3 милиона евро, е да пренасочи бежанците към официалните митнически пропуски. Агенцията за бежанците към ООН обаче смята, че тази мярка е непродуктивна. „Да слагаш бариери като огради или други пречки, може да накара хората да потърсят по-опасни места за преминаване и допълнително да изложи бежанците на риска да попаднат на нелегални гидове, които да ги преведат на "сигурно" място”, казва Ейдриън Едуардс от Агенцията.

Други европейски държави също са издигнали подобни бариери, за да спрат имигрантите от Африка и Близкия Изток. През октомври Турция започна строежа на два метра висока стена по част от границата си със Сирия. Миналата година Гърция инсталира 10,5-километрова бариера от бодлива тел на границата си с Турция. Гръцката стена доведе до нарастващата концентрация на нелегални „превеждачи” на бежанци по българската граница. „Изглежда, че българската и гръцката стени ще се конкурират”, смята Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в София. „Основният проблем, както показва опитът ни по границите, е че една стена не може да спре хора, които вече са готови на всичко.”

Телената ограда е само една от серия мерки, предприети от правителството през последните седмици, които сигнализират за по-твърда позиция спрямо нелегалната имиграция. Вътрешното министерство изпрати около две хиляди полицаи да патрулират по турската граница и планира да построи „центрове за настаняване от затворен тип” – евфемизъм за затвори – за имигрантите. През последните седмици България отпрати стотици нелегални имигранти от Сирия – ход, който бе рязко разкритикуван от Агенцията за бежанците.

Напливът на имигранти запали пожара на ксенофобията в едно по традиция толерантно общество. На 9. ноември екстремисти с бръснати глави пребиха български мюсюлманин, очевидно обърквайки го със сириец. По-рано през месеца пробождането с нож на 20-годишна продавачка в центъра на София доведе до ареста на нелегален алжирски имигрант и до националистически протести.

Крайно десните партии в страната са във възход. Според проучване на „Алфа рисърч” 83% от българите гледат на бежанския наплив като на риск за държавната сигурност. Подкрепата към ултранационалистическата партия Атака, която разполага с 23 места в парламента, се удвои през последните два месеца. А на 9. ноември бе основана и нова националистическа партия, която обещава да „изчисти страната от тази паплач – имигрантите”.

*Текст на сп. The Economist

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ