Оксфорд, Харвард и Абу Даби

Оксфорд, Харвард и Абу Даби

Западните университети като Оксфорд и Харвард без съмнение са златен стандарт във висшето образование, признат от целия свят. Една нова сила обаче набира скорост в областта. Името й вероятно ще ви изненада – Абу Даби.

Образованието в Обединените арабски емирства започва да става все по-престижно сред западните студенти. Причината? Някои от най-уважаваните университетски брандове в света започват да изнасят услугите си към Персийския залив.

Днес в Дубай има 52 университета, а Катар създаде Град на образованието – сектор, в който участват редица уважавани американски институции като университетите „Карнеги Мелон”, „Корнел”, Джорджтаун и Северозападния университет.

През идната година ще стане факт и първият випуск на студентите от Нюйоркския университет, клон Абу Даби, пише Си Ен Ен. „Студентите в региона разбират, че трябва да се подготвят за света след петрола и са наясно, че една икономика, базирана на знанието, гарантира бъдещия растеж”, заяви редакторът на Times Higher Education Фил Бейти.

Няколко местни университета също печелят все по-добри позиции, като изграждат свръхмодерни условия, които да привлекат чуждестранните студенти. Един от тях е университетът „Абдулрахман” в Рияд – най-голямото висше учебно заведение само за жени в света. Тази година диплома оттам получи принцеса Нора от ОАЕ.

В много случаи инвестициите в образованието вече се отплащат. Една от най-ярките истории на успеха е на NYU Abu Dhabi, който започва да приема студенти преди 4 години. Въпреки първоначалните тревоги, че клонът ще разводни марката на нюйоркската институция, той се превърна в едно от висшите училища, които най-прецизно отсяват кандидатите си в световен мащаб. Само 150 души от 9000 кандидати успяват да намерят място в него.

Остават обаче въпросите добре ли е да се преследва образование и бизнес в една среда, където свободата на словото продължава да бъде ограничена дори в 21. век. По-рано през годината Лондонската икономическа школа проведе пресконференция, след като местните власти забраниха изучаването на неудобни за тях теми. Някои от учените в Ню Йорк също изразиха тревога, че емирствата все така показват негативно отношение по въпроси като хомосексуалността, която е незаконна в страната, и Израел – тема, която се подминава с многозначително мълчание.

Западните специалисти обаче приемат това като предизвикателство. Висшето образование в ОАЕ трябва да бъде насочено към опита на много различни култури, а не само към налагането на една доминантна гледна точка, смята Лиа Рейнолдс от NYU Abu Dhabi. Мултикултурния профил на студенти и преподаватели край Персийския залив показва, че това вероятно ще се окаже бъдещето на висшето образование. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Борисов се срещна с Ердоган в Истанбул