Оксфорд, Харвард и Абу Даби
Западните университети като Оксфорд и Харвард без съмнение са златен стандарт във висшето образование, признат от целия свят. Една нова сила обаче набира скорост в областта. Името й вероятно ще ви изненада – Абу Даби.
Образованието в Обединените арабски емирства започва да става все по-престижно сред западните студенти. Причината? Някои от най-уважаваните университетски брандове в света започват да изнасят услугите си към Персийския залив.
Днес в Дубай има 52 университета, а Катар създаде Град на образованието – сектор, в който участват редица уважавани американски институции като университетите „Карнеги Мелон”, „Корнел”, Джорджтаун и Северозападния университет.
През идната година ще стане факт и първият випуск на студентите от Нюйоркския университет, клон Абу Даби, пише Си Ен Ен. „Студентите в региона разбират, че трябва да се подготвят за света след петрола и са наясно, че една икономика, базирана на знанието, гарантира бъдещия растеж”, заяви редакторът на Times Higher Education Фил Бейти.
Няколко местни университета също печелят все по-добри позиции, като изграждат свръхмодерни условия, които да привлекат чуждестранните студенти. Един от тях е университетът „Абдулрахман” в Рияд – най-голямото висше учебно заведение само за жени в света. Тази година диплома оттам получи принцеса Нора от ОАЕ.
В много случаи инвестициите в образованието вече се отплащат. Една от най-ярките истории на успеха е на NYU Abu Dhabi, който започва да приема студенти преди 4 години. Въпреки първоначалните тревоги, че клонът ще разводни марката на нюйоркската институция, той се превърна в едно от висшите училища, които най-прецизно отсяват кандидатите си в световен мащаб. Само 150 души от 9000 кандидати успяват да намерят място в него.
Остават обаче въпросите добре ли е да се преследва образование и бизнес в една среда, където свободата на словото продължава да бъде ограничена дори в 21. век. По-рано през годината Лондонската икономическа школа проведе пресконференция, след като местните власти забраниха изучаването на неудобни за тях теми. Някои от учените в Ню Йорк също изразиха тревога, че емирствата все така показват негативно отношение по въпроси като хомосексуалността, която е незаконна в страната, и Израел – тема, която се подминава с многозначително мълчание.
Западните специалисти обаче приемат това като предизвикателство. Висшето образование в ОАЕ трябва да бъде насочено към опита на много различни култури, а не само към налагането на една доминантна гледна точка, смята Лиа Рейнолдс от NYU Abu Dhabi. Мултикултурния профил на студенти и преподаватели край Персийския залив показва, че това вероятно ще се окаже бъдещето на висшето образование.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.