Пазете богатите!

Пазете богатите!

Пазете богатите!

Преди век, по време на Октомврийската революция един революционер казва, че неговият стремеж е да премахне богатите. Опонентът му контрира, че той цял живот се е стремял да премахне бедните. Тук говорим не за физическо унищожение, а за политики на борба с бедността, които биха ги направили по-богати. Макар че оттогава са минали 100 години, темата лоши ли са богатите изобщо не е загубила актуалност – особено след началото на последната икономическа криза. Проблемът е и български.

Анатемосването на богатите е световно явление с негативни последици

По света се появиха политици, които заклеймиха първо банкерите, после бизнесмените и богатите, както и чуждите инвеститори (риториката е „колонизатори“) и поеха на кръстоносен поход срещу тях. Покойният вече Уго Чавес направи, каквото можа, за да изгони чуждия бизнес от Венецуела. Унгария национализира частните пенсионни фондове в размер на 10 млрд. евро и изхарчи парите за една година. Наказа чуждите банки и компании за електричество, вода и телекомуникации с унищожителни данъци и с икономически необосновано намаление на цените на техните услуги. Целта беше чрез натиск тези чужди компании да бъдат изкупени на безценица от близки до властта местни играчи. Резултатът – бившият любимец на бизнеса и шампион по реформи в региона Унгария се превръща в странно явление в сърцето на ЕС.

Франция въвежда убийствен данък от 75% върху високите доходи. Резултатът – емблематични фигури като Жерар Депардийо захвърлят гражданството по данъчни причини. Във Франция говорят за изтичане на мозъци. Някои европейски държави въвеждат данък върху финансовите транзакции, известен като „данък Робин Худ“. Резултатът – бизнесът все повече ще се изнася към по-перспективните Азия и Северна Америка, а Европа ще стои закостеняла и бюрократична. Нобеловите награди ще отиват предимно към Бостън и Калифорния.

Прогонването на богатите не помага на бедните

В България също сме свидетели на подобни прояви. Дамгосването на успелите хора непременно като лоши може до известна степен да помага за изпускане на социално напрежение, но не решава проблемите на икономиката. Хеликоптерните снимки на къщи с басейни, списъците на хора с яхти, натискът върху бизнесмени с цел отнемане на техните компании създават чувство на несигурност у богатите и обмисляне за напускане на страната заедно със семействата си. Може би завинаги. Накрая в България може да останат предимно възрастни и по-бедни хора, на които няма да има кой дхораа плаща заплатите и пенсиите. Ще пропадаме надолу във всички световни класации за качеството на живота и на образованието.

Как да премахнем бедните? Това не става със заклинания, с популизъм, както и с повече заеми, харчене и раздаване на калпак през държавния бюджет. Става с инвестиции, с икономически растеж и със създаване на работни места. А инвеститорите са предимно успешни български и чужди фирми, зад които стоят богати хора. В днешно време конкуренцията между държавите за инвестиции е жестока, а предимствата на България са малко. Нито вътрешният ни пазар е голям, нито институциите работят добре, нито имиджът ни е цветущ. Свеждат се основно до ниските данъци.

Николай Василев, управляващ партньор в инвестиционна компания Експат Капитал

 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ