Палестина – пълноправен член на ЮНЕСКО

Палестина – пълноправен член на ЮНЕСКО

Палестина бе приета за пълноправен член на ЮНЕСКО. Решението бе взето по време на Общото събрание на организацията за култура на ООН в Париж, предават световните агенции.

Резолюцията за приемането на Палестина в ЮНЕСКО бе подкрепена от 107 страни. 14 държави гласуваха „против”, а 52 се въздържаха.

Страната има статут на наблюдател от 1974 година. На 5 октомври 2011 г. Изпълнителният съвет на ЮНЕСКО одобри с 40 от 58 гласа препоръка, внесена от група арабски страни, Палестина да получи пълноправен статут в организацията.

Преди броени дни САЩ заплаши, че може да спре да субсидира ЮНЕСКО ако организацията гласува палестинската власт да бъде приета като държава пълноправен член.

Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура, ЮНЕСКО е специална организация на ООН, учредена на 16 ноември 1945 г., за да насърчава сътрудничеството между нациите в областта на образованието, науката, културата и комуникациите. Чрез такива кооперативни усилия, ЮНЕСКО се надява да насърчи универсалното зачитане на справедливостта, законите, човешките права и основните свободи.

Мотото на организацията гласи, че „мирът e създаден, не за да се нарушава, а за да подпомага интелектуалната и нравствената солидарност на човечеството“. Целта на организацията е да изгради мира в умовете на хората чрез образованието, науката, културата и комуникациите.

Председател на организацията е българката Ирина Бокова.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата 26 юли. Имен ден празнуват Параскева, Парашкева
Нова епизод: Черният леопард забелязан до шуменския кв. „Мътница“, местните жители са предупредени
Пеевски: КПК трябва да бъде закрита, за да престанат фалшивите драматургии, че била бухалка
Китай е създал най-големия кристал за лазерно оръжие в космоса
Времето: Червени и оранжеви кодове за високи температури в цялата страна
Китайският премиер предложи международна организация за сътрудничество в изкуствения интелект
Учени: Мит е препоръката да се правят по 10 000 крачки на ден, достатъчни са 7000
На фокус следващата седмица: Време за сделки