Половината обекти от световното наследство на ЮНЕСКО са в опасност

Половината обекти от световното наследство на ЮНЕСКО са в опасност

Почти половината от обектите на световно културно и природно наследство на ЮНЕСКО са  изправени под заплахата от индустриална намеса, предава „Гардиън“ като цитира данни от ново изследване на международната екоорганизация WWF.114 от общо 229 природни и културни обекти, включени в листата на ЮНЕСКО за световно наследство,  попадат в обсега на концесии за добив на газ, нефт или други полезни изкопаеми или са заплашени по различен начин, става ясно от доклада.

Големият бариерен риф в Австралия, американският Гранд Каньон и китайските резервати на голямата панда в провинцията Съчуан са само част от обектите, изложени на риск заради незаконно изсичане на гори  и агресивен добив на изкопаеми горива. 12 от застрашените световни обекти се намират в Европейския съюз, а два от тях (национален парк „Пирин” и резерватът „Сребърна”) са в България и са защитени също и от директивите на Натура 2000.

Над 11 милиона души разчитат на обектите на световното наследство за храна, вода, подслон или лекарства и могат да бъдат негативно засегнати от широкомащабни индустриални дейности, извършвани в тях, посочва още докладът, изготвен за WWF от „Далберг Глобал Девелопмент Адвайзърс“

 „Дори тази малка частица от нашата планета не получава защитата, която заслужава. Тези места имат огромен принос за нашите икономики, било то под формата на туризъм, или чрез природни ресурси. Те осигуряват препитание за милиони хора, а същевременно поддържат и някои от най-ценните екосистеми на Земята.“, коментира Дейвид Насбаум, директорът на WWF за Великобритания.   

Обектите на световно наследство на ЮНЕСКО са разделени в три категории: културни, природни и смесени.

Под класификация „Природни“ влизат обекти с изключителни физически, биологически и геологически качества, включително зони на застрашени животински видове и растения, както и места с голяма научна или естетическа стойност. „Културните“ обекти включват паметници и сгради от историческа, археологическа, научна, естетична и антропологична значимост.  „Смесените“, от своя страна, включват места, които покриват едновременно критериите на предходните две. В световен мащаб има 229 обекта, които имат някаква природна ценност, 197 от тях влизат в категория „Природни“, а 32 в „Смесени“.

Включването на обект в листата е изключително признание за всяка една държава, но то носи със себе си и огромна отговорност, която се оказва непосилна за много правителства. ООН дори обмисля намеса с въоръжени сили за защита на местата, под военна заплаха.

Публичното финансиране на компании, извършващи дейност, която влияе на защитените обекти, трябва да бъде прекъснато, апелират от WWF. Организацията призова правителствата на засегнатите държави да забранят всяка промишлена активност в близост до обектите и заобикалящите ги зони.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ