Пълна подкрепа за независимостта в Луганск и Донецк

Пълна подкрепа за независимостта в Луганск и Донецк

Пълна подкрепа за независимостта в Луганск и Донецк

Почти пълна подкрепа на независимостта от Украйна се очертава при преброяването на бюлетините от проведения вчера референдум в Донецка и Луганска област. Гласуването трябва да определи статута на регионите. 

Между 94 и 98% от гласувалите в Луганска област са подкрепили независимостта на самопровъзгласилата се Луганска народна република. Това съобщи председателят на Централната избирателна комисия за провеждането на референдума за статута на Луганска област Александър Малихин, цитиран от РИА Новости. 

„До сутринта са обработени данните от 28 териториални комисии. Очакваме данните от териториалните комисии от районите, където работата им е била под въздействието на Националната гвардия. По предварителни данни, за държавната самостоятелност на Луганска народна република са гласували 94-98% от избирателите”, каза Малихин, цитиран от Фокус. 

Обявяването на окончателните резултати от референдума в Донецка област ще бъде забавено заради напрежението в региона. В същото време, организаторите на вота обявиха, че според предварителните резултати почти 90% от населението е гласувало за независимостта на региона, предаде Интерфакс-Русия, като се позова на ръководителя на Централната избирателна комисия на самопровъзгласилата се „Донецка народна република” Роман Лягин.

Лягин обясни, че протоколът за окончателните резултати от референдума е трябвало да бъде изготвен към 15 часа днес, но заради напрежението в региона документът ще бъде готов след около седмица. Той допълни, че именно затова организаторите на вота са оповестили предварителните резултати от гласуването. Те показват, че 89,07% от избирателите са гласували в подкрепа на независимостта на Донецката област, 10,19% - против, а 0,74% от бюлетините са обявени за невалидни.

На референдума са участвали близо 2,5 милиона жители на Донбас, предаде Обозреватель. Предварително организаторите на гласуването съобщиха, че в Луганската област своя вот са дали 975,6 хиляди души, а в Донецката - 1,467 милиона души.

В края на деня за гласуване в Красноармейск, Донецка област, избухна стрелба, при която загинаха двама души. При престрелката е бил ранен един човек. В момента той се намира в болницата с рана на крака. Според първоначалната информация, която по-късно беше опровергана от Киев, в града са влезли части на батальон „Днепър” от Националната гвардия на Украйна. 

Украинската Национална гвардия не е убивала мирни жители в Красноармейск, заяви и.д. министърът на отбраната Михаил Ковал. Той подчерта, че военните убиват единствено въоръжените сепаратисти. 

Същевременно украински медии съобщиха, че гласуването се е провеждало в гаражи, навеси и в салоните на обикновени автомобили. Появи се информация, че в Славянск мъже с камуфлажни униформи и маски на лицата гласували заедно с възрастни хора. Местни жители разказват, че всеки можел да даде гласа си, в която избирателна секция пожелае, дори и няколко пъти.

Редица държави вече обявиха, че няма да признаят резултатите. 

„Така нареченият референдум в Донецката и Луганската области е незаконен, и ние няма да признаем неговите резултати. Организаторите на гласуването не притежават демократична легитимност”, изтъкна Мая Кочиянчич, прессекретар на върховния представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън.

По думите на Кочиянчич провеждането на референдума противоречи на целите на женевските споразумения, които бяха постигнати от Украйна, Русия, ЕС и САЩ миналия месец.

По-рано днес аналогично изказване даде и официалният представител на Държавния департамент на САЩ Джени Псаки. 

"Този референдум беше организиран от нелегални въоръжени сепаратистки групировки в разрез с нормите на международното и на украинското право", заяви Марцин Войцеховский, прессекретар на вътрешното министерство на Полша. 

Политологът Игор Семиволос коментира, че организаторите на референдума са били принудени да използват остарели избирателни списъци, а участъците за гласуването са били подготвяни под дулото на пистолети в нощта на 11 май. За „бюлетини” били определени ксерокопирани листове хартия без никаква защита. 

"За спазване на процедурите не може и да става въпрос. Не се осъществи дори нормално проучване на общественото мнение, да не говорим за референдум. За какво изразяване на мнението на хората може да говорим, при положение, че те са били откарвани до избирателните секции под заплаха за уволняване от работа или физическо насилие? В понеделник ще чуете съвсем различни данни. И ще започне политическа спекулация", заключава Семиволос.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ