Русия ще гони чужди "нежелани организации"

Русия ще гони чужди нежелани организации

Руски депутати предлагат в законодателството официално да бъде въведено понятието „нежелани организации”, отнасящо се за чуждестранни и международни организации. Автори на законопроекта, внесен в Държавната дума, са депутати от партиите „Справедлива Русия” и ЛДПР на Жириновски.

По-рано в руското данъчно законодателство бе въведено друго подобно понятие в негативна конотация - „чуждестранни агенти” за организациите с чуждо участие.  Те са подложени на данъчни разследвания.

Според авторите на новите промени към „нежеланите” могат да се причислят организациите, които са „заплаха за отбранителната способност или сигурността на държавата, или на обществения ред, или за здравето на населението, за защитата на конституционния строй, нравствеността, правата и законните интереси”.

„Тези организации, преследващи своите престъпни цели, нанасят съществени вреди на световното общество, като стимулират възникването на нови огнища на политическо, национално и междурелигиозно напрежение”, пише в мотивите, цитиране от Лента.ру.

Решението дали една организация е „нежелана” ще бъде вземано от Генералната прокуратура по предложение на федералните органи. Регистъръ на такива организации щ се съхранява в институцията, отговаряща за политиката към нетърговските организации.

На „нежеланите организации” ще бъде забранено да създават структури в Русия. Ще бъдат преследвани, подобно на организациите, признати за екстремистки. Ще им бъде забранено да разпространяват информационни материали в Русия. На членовете им с чуждестранно гражданство ще бъде забранено да влизат в Русия.

За организирането на дейността на „нежеланите” депутатите предлагат да се носи административна отговорност, а при повторно нарушение – затвор.

„Мерките ще позволят да се повиши ефективността на предотвратяването на активността на чуждестранни структури, представляващи заплаха за държавата, създаващи опасност от „цветни революции” или способстващи за междуетнически и междуконфесионални напрежение”, твърдят авторите.

Сегашното предложение е продължение на политиката на капсулиране и цензура. Неотдавна бяха пакет промени, известни като „антитерористични поправки”, срещу медиите и срещу чуждестранното участие в собствеността на медии в Русия, с които ограничават свободата на словото. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ