Салман Рушди: Религиите заслужават непоколебимо неуважение!

ЕС

"Аз съм на страната на Charlie Hebdo – и всички трябва да бъдат на тяхна страна. Трябва да се защитава изкуството на сатирата, което винаги е било силата на свободата срещу тиранията, лицемерието и глупостта". Това написа в социалния си профил британският писател от индийски произход Салман Рушди, автор на "Сатанински строфи" - романът, предизвикал бурни реакции в ислямския свят, заради който и до ден днешен е обявена награда за главата на писателя от над 11 млн. долара.

"Понятието "уважение към религиите" се превърна в "страх пред религиите. Религиите, както всички други идеи, заслуживат критики, сатира и, да, нашето безстрашно и непоколебимо неуважение", отбелязва Рушди.

В социалните мрежи набира скорост кампания на солидарност с жертвите на днешния терористичен акт, в която се разпространява надпис на френски "Аз съм Шарли".

Конкретна цел на нападателите е бил 47-годишният Стефан Шарбоние, който е издател и директор на Charlie Hebdo, уточнява в Libération като се позовава на свой източник от спецслужбите за борба с тероризма. Преди да започнат разстрела, маскираните нападатели са попитали "Къде е Шарб?", убили са го и след това са продължили да екзекутират наред, добавя източникът.

Главен редактор на удавеното в кръв днес сатирично издание е  Жерар Биар. По време на атаката той е бил в Лондон, съобщи "Гардиън". "Шокиран съм, не го разбирам. Не разбирам как хора могат да нападнат вестник с бойни оръжия. Вестникът не е оръжие във война.", гласи първият коментар на Биар веднага след като научил за атентата. 

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Времето: Ветровито със следобедни валежи
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Футболен хазартен спекулант загуби 1 млн. долара след залог за Испания в мача с Кабо Верде на Световното
Президентът Илияна Йотова: Скопие опитва да премахне текст от доклада на ЕП
Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток