САЩ избегнаха фалита в последния момент

САЩ избегнаха фалита в последния момент

За пореден път САЩ избегнаха фалита в последния момент. Преди броени минути лидерите на републиканците и демократите в американския сенат са постигнали споразумение, което да сложи край на фискалната безизходица, предават американските медии.

„Разбрах, че те са постигнали съгласие”, заяви сенатор Кели Айоте, сенатор от републиканската партия от щата Ню Хемпшир. Според сенаторката, официално съобщение за споразумението ще бъде направено в следващите часове. Обсъдени са били и възможностите за спешно гласуване на законопроекта за повишаване на тавана на дълга.

След това планът за изход от създадената правителствена криза трябва да бъде одобрен от двете камари на конгреса, след което подпис под документа ще трябва да сложи и президентът Барак Обама.

Всичко това обаче трябва да стане в рамките на днешния ден. Таванът на дълга от 16,7 млрд. долара щеше да бъде достигнат утре, 17 октомври, което щеше да доведе страната до технически дефолт, което означава, че Вашингтон няма да може да покрива задълженията си.

По-рано днес международната рейтингова агенция Fitch заплаши конгресмените във Вашингтон, че първокласният кредитен рейтинг AAA на САЩ е застрашен заради кризата с тавана на дълга.

Повече от месец републиканци и демократи водеха спорове за увеличаване на тавана на дълга. Председателят на Камарата на представителите Джон Бейнър многократно заяви, че контролираната от републиканците Камара няма да повиши дълговия таван на САЩ без отстъпки от страна на Белия дом. „Няма да приемем чисто увеличение на тавана на дълга”, каза Бейнър.  Той настоя, че президентът Барак Обама трябва да преговаря, ако иска да сложи край на парализата на държавния апарат и да избегне обявяване на неплатежоспособност, което може да предизвика финансова криза и рецесия като през 2008 г. или дори по-лоша.

Републиканците настояваха за промени в здравния закон и намаляване на бюджетните разходи, неща, които Обама отхвърли многократно.

След патовата ситуация, в началото на месеца се стигна и до затваряне на правителствените служби, като по този начин 800 хил. държавни служители бяха пратени в неплатен отпуск, което не беше се случвало от 17 години насам.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Опасност от конфликт с Китай: Индия започна мащабно строителство на военни съоръжения в Хималите
На днешната дата, 26 декември. Имен ден празнуват Давид, Йосиф, Йосифа
Как да разберете дали другите ви слушат
Мистерия: Мегаполис с 10 милиона души остана с блокирана сателитна навигация за 6 часа
Скъсана фланелка на Марадона беше продадена на търг за 179 000 долара
Рапърът P. Diddy обжалва присъдата си за сексуални престъпления и настоява за освобждване
Археолози: Древен „воден култ“ е изградил монументи, по-стари от Стоунхендж
Най-големите банки в САЩ са увеличили стойността си с 600 милиарда долара до края на 2025 г.