Сърбия се бори с едно от най-големите природни бедствия в историята си (снимки)

Снимки: ИТАР-ТАСС

Сърбия се бори с невиждан за последните 120 години потоп. На територията на цялата страна е обявено бедствено положение. Жертвите са най-малко петима души. Правителството на Сърбия се е обърнало за помощ към ЕС, Русия и Словения.

"Това е най-голямото природно бедствие не само за последните 100 години. Такова нещо не се е случвало в сръбската история. За един ден падна повече дъжд, отколкото за четири месеца", каза на пресконференция вчера сръбският премиер Александър Вучич,

Над 4600 души са евакуирани заради наводненията в Сърбия, предадоха местните медии. Най-критично е положението в поморавския окръг, на територията на Ягодина и Парачин. Около 12 000 души там са в опасност.

„Изключително важно е евакуацията да се извърши своевременно, докато има благоприятни условия за това. Нашите планове за евакуация са отлични, но за съжаление хората отказват да напуснат домовете си и това е проблем. Използват се хеликоптери, евакуация се извършва и по въздух”,заяви Саня Жугич Вуканович, ръководител на Сектора за оценка на риска при службата за извънредни ситуации на Сърбия.

Училищата в Белград ще останат затворени до края на седмицата. Движението на влаковете до Черна гора е спряно.

Министерството на извънредните ситуации на Русия е изпратило спасители в Сърбия. Самолет Ил-76 вече е отлетял към западната ни съседка с повече от 70 най-добре подготвени спасители на борда, както и с необходимото високотехнологично оборудване.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Новата система за влизане в ЕС окончателно влиза в сила от днес
Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
Министър Найденов: АПИ дава по 2 млн. на месец за държавна пътна помощ
Зеленски: Ремонтът на петролопровода „Дружба“ ще бъде завършен тази пролет
Полицията със спецакция за безопасността на движение по пътищата по празниците
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
КНСБ: Великденската трапеза у нас тази година е по-скъпа с около 11%
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори