Фидел Кастро още нямал доверие на САЩ

ЕС

Фидел Кастро одобри стъпките за сближаване със САЩ, но с уговорката, че не се доверява на Вашингтон. Той коментира за пръв път възобновяването на отношенията, което започна в средата на декември миналата година след повече от половин век прекъсване.

„Не се доверявам на политиката на САЩ и не съм разменил нито дума с техни представители. Но това не значи отказ от мирно решаване на военните конфликти”, казва Кастро в обръщение, цитирано от Ройтерс.

88-годишният бивш лидер на Куба, който бе наследен на поста от брат си Раул, коментира: „Ние винаги ще защитаваме сътрудничеството и дружбата между народите по смета, включително и с нашите политически противници”.

На 12 януари кубинските власти освободиха 53-ма затворници в рамките на споразумението със САЩ. Стана ясно, че Вашингтон ще продължи да оказва натиск за освобождаването на още затворници. Официално Хавана отрича да държи политически затворници и ги нарича „платени американски наемници”.

В средата на декември 2014 . Барак Обама започна политика на сближаване с Куба. Той обяви, че Вшингтон ще възобнови скъсаните през 1961 г. дипломатически отношения и ще открие отново американско посолство в Хавана.

Отношенията между двете страни рязко се влошиха след революцията, с която Кастро дойде на власт.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
Времето: Облачно и дъждовно
Атаките срещу Саудитска Арабия са намалили петролния й производствен капацитет