Япония отчете търговски дефицит за първи път от 30 години насам

Япония отчете търговски дефицит за първи път от 30 години насам

Япония отчете първия си годишен търговски дефицит за повече от 30 години насам, поставяйки под въпрос колко дълго страната може да разчита на износа, за да помогне за финансирането на огромния си държавен дълг, без да се налага да се обръща към чуждестранни инвеститори, предава „Ройтерс“.

Последиците от земетресението през март повишиха разходите за внос на гориво, докато забавения световен растеж удари износа на йената, според данни, публикувани днес. Постоянният приток на печалби и капиталови печалби от чужбина все още надхвърля търговския дефицит, което създава очаквания, че страната ще се съсредоточи върху вътрешните си инвестиции.

Данните за търговията обаче подчертават по-широка тенденция на спад в глобалното конкурентно предимство на Япония и бързо застаряващото население, утежнявайки непосредствения проблем , като във все по-голяма степен се разчита на вноса на горива, поради загубата на ядрената енергия. Само 4 от 54 ядрени реактора работят поради обществените страхове за безопасност след бедствието през март миналата година.

"Това означава, че времето на спестяване за Япония изтече", каза Йеспер Кол, ръководител на изследванията на акции в JPMorgan в Япония. "Япония става зависима от световните спестявания, за да финансира бюджетния си дефицит", казва още той.

Тази перспектива може да даде допълнителен тласък на премиера Йошихико Нода да удвои данъка върху продажбите на два етапа от октомври 2015 г.

Япония има търговски дефицит от 2,49 трлн. йени (32 млрд. долара) за 2011 г., показаха данни на Министерство на финансите, което е първият годишен дефицит от 1980 г. насам, след като икономиката беше ударена от шока от растящите цени на петрола.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ