Бизнес БРОЙ /// Мениджър 05/24

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Списък на срама

Пет от най-големите IPO катастрофи

Автор:

Николета Илиева

Списък на срама

Пет от най-големите IPO катастрофи

Списък на срама
quotes

Първичното публично предлагане (IPO) би трябвало да е голямо тържество за компанията. Това е моментът, в който един успешен бизнес се представя на света и му предлага да е част от неговия модел. Ако всичко върви добре, инвеститорите се надпреварват да купуват пуснатите на пазара акции, като повишават цените им и правят много хора щастливи (и богати) в процеса. Кой обаче може да каже предварително какъв ще е изходът от едно парти и няма ли нещо да се обърка? Ето няколко примера, в които нещата не се случиха по план:

Facebook

По ирония на съдбата дебютът на борсата на Facebook през 2012 г. е помрачен от технически проблеми. Заради забавено отваряне на Nasdaq инвеститорите започват да купуват акции на Facebook по-рано, много сделки не преминават или са на различна от действителната цена на акциите в момента. За това разминаване Nasdaq плаща глоба от 10 млн. долара – най-голямата за времето си, налагана от SEC на борса. Слуховете, че Facebook не е споделил пълната информация с инвеститоритеq водят до съдебни дела и допълнително обезценяване на книжата. В рамките на пет дни те поевтиняват с 16%, а анализатори определят IPO-то като най-слабото за десетилетието.

Uber

Ръководителите на приложението за споделени пътувания Uber си поставят смела цел при листването на компанията през 2019 г. – да достигнат до 120 млрд. долара пазарна капитализация. Следва обаче неприятна изненада. Катализатори се оказват слабият отчет на Lyft, главният американски конкурент на Uber, който е публикуван в деня на IPO-то, както и новините за възхода на добре финансираните компании за превози в Латинска Америка и Китай. Търговията с книжата на Uber започва на цена от 45 долара за акция, но вместо да покъпват стабилно през деня, акциите се обезценяват с 6,7% до затварянето. Инвеститорите, които са закупили акции на първоначалната цена, губят общо 665 млн. долара за ден – най-голямата загуба за IPO от 1975 г. Uber получава оценка от 69 млрд. долара.

Deliveroo

Борсовият дебют на приложението за доставка на хранителни продукти Deliveroo се очаква да има изключителен успех на фона на нарастващото търсене на услугата по време на пандемията. Спряганото за най-голямо IPO в Лондон от 2011 г. насам обаче се оказва пълна катастрофа. Цените на акциите се сриват, когато търговията започва на 31 март 2021 г. и в крайна сметка затварят със спад от 26%, като изтриват почти 2,8 млрд. долара от пазарната капитализация на Deliveroo. Това е най-лошият дебют в Лондон за голямо IPO от поне две десетилетия. Зад провала стоят множество фактори, включително неправилно ценообразуване, несигурни бизнес перспективи, регулаторни рискове.

Robinhood

IPO-то на Robinhood – приложение, което предоставя възможност за търговия на инвеститори на дребно, се счита за едно от най-лошите за компания с такъв размер. Цените на акциите пада с до 10% в рамките на минути след откриването на търговията през юли 2021 г. Компанията приключва първия си ден на борсата с оценка от 29 млрд. долара, доста по-малко от очакваните 35 млрд. долара. Сред причините за неуспеха са противоречивият ѝ бизнес модел и регулаторни предизвикателства.

WeWork

Основаната през 2010 г. WeWork има за цел да трансформира начина, по който хората работят. Тя бързо постига успех и до 2017 г. е най-високо оцененият стартъп в света (47 млрд. долара), спечелил подкрепата на институции като Softbank и Morgan Stanley. През 2018 г. WeWork подава заявление за IPO. Това трябва да е момент на триумф, но се оказва началото на края. Документите разкриват, че компанията губи пари и че бизнес моделът ѝ е напълно ненадежден. IPO-то е оттеглено, а през ноември 2023 г. WeWork обяви фалит.