Доверието се гради с поколения - и се пази с действия

Насърчаваме клиентите да обръщат внимание на цялото си благосъстояние, когато вземат определени инвестиционни решения, споделя Величка Христова, старши банкер и директор в Bank Gutmann

Автор:

Венцислав Савов

Снимки:

Костадин Кръстев

Доверието се гради с поколения - и се пази с действия

Доверието се гради с поколения - и се пази с действия

Насърчаваме клиентите да обръщат внимание на цялото си благосъстояние, когато вземат определени инвестиционни решения, споделя Величка Христова, старши банкер и директор в Bank Gutmann

Доверието се гради с поколения - и се пази с действия
quotes

Госпожо Христова, какво е ключово при изграждането на доверие, което да трае поколения напред?

Последователност, честност и ангажираност. Последователността в поведението и изпълнението на обещанията към клиентите и партньорите са ключът за успеха ни през годините. Споделяме важна информация навреме, включително при пазарни сътресения и други проблеми. Важно е не само да споделяме успехите си, но и да сме близо до клиентите в периоди на нестабилност и несигурност, когато инстинктът подтиква към прибързани решения. В кариерата си съм преживяла няколко глобални кризи, при които прозрачността при вземането на решения е била решаваща.

Помня случай през 2008 г., когато клиент беше много изненадан, че се обадихме и поискахме среща, за да обсъдим как финансовата криза се е отразила на портфейла му, както и действията, които сме предприели. Сподели, че било невъзможно да се свърже с останалите банки, мениджърите били на срещи постоянно. Това, че през годините винаги сме изпълнявали поетите ангажименти и сме удържали думата си, е една от причините някои клиенти от региона да откриват сметки при нас дистанционно, без дори да са посещавали банката. Има и такива, които банкират с нас от години и все още не са посетили централата на банката във Виена. Това е знак за много висока степен на доверие и най-добрата оценка за професионализма на банката.

Как е определен прагът от 500 хил. евро за клиентите ви?

Според нас това е минималният праг от гледна точка на цената на услугата доверително управление при постигане на необходимата диферсификация между основните класове активи от акции и облигации.

Какво трябва да включва един устойчив личен финансов план в несигурна среда като днешната?

На първо място отговор на въпроса защо ми е необходим личен финансов план. Рядко финансовите резултати сами по себе си са цел. Обикновено те са средство за постигане на истинските ни желания. Когато знаем какво искаме да постигнем, е сравнително лесно да изготвим план как да постигнем целите си. От ключово значение е постоянството. Често обаче дори и най-издържаният финансов план не може да бъде изпълнен поради дълбоко вкоренено отношение към парите. Важно е да се обърне внимание и на този аспект. Посланията за парите, които сме получили от семейството ни, продължават да оказват влияние върху решенията и действията ни днес. Оказват и влияние върху посланията, които ние от своя страна предаваме на нашите деца. 

Как на практика прилагате модела на персонализираното консултиране?

Персонализираната услуга в момента включва обсъждане на инвестиционна стратегия за общото благосъстояние на семейството и анализ как инвестиционният портфейл се вписва в постигането на целите му. Обръщаме специално внимание на финансовата грамотност на всички членове на семейството и организираме индивидуални курсове спрямо нуждите и познанията на всеки от тях. Насърчаваме клиентите да обръщат внимание на цялото си благосъстояние, когато вземат определени инвестиционни решения. В останалите финансови институции този вид стратегически дискусии се провеждат с клиенти с много по-висок праг на ликвидните активи, депозирани под управление. Имате дългогодишен опит в Централна, Източна и Южна Европа.

Какво отличава българските предприемачи и инвеститори от останалите в региона?

Бих отличила непознаването и дори недоверието към финансовите пазари. Българските предприемачи предпочитат да инвестират в собствените си бизнеси или директно в компании – било чрез дялово инвестиране или чрез инвестиционни фондове.

Коя е вашата най-смислена инвестиция?

В образование. Израснала съм в семейство, в което знанието винаги е било на почит. Семейството ми са били бежанци от Загоричане, тези завети са предавани от поколения. „Никой не може да ти вземе каквото ти е в главата“, казваше покойната ми баба, и „Човек се учи, докато е жив“. Това са два от основите принципи в живота ми. Дългогодишният ми опит е доказал многократно правотата им. 

Величка Христова е старши банкер и директор в Bank Gutmann. Има над 20-годишен опит в управлението на благосъстоянието и частното банкиране. Преди това е работила в областта на бизнес развитието и набирането на средства за голяма организация с нестопанска цел в градовете близнаци Минеаполис и Сейнт Пол, САЩ. Завършила e история и бизнес администрация в Американския университет в България. Притежава MBA от INSEAD (Франция), магистърска степен по история на Централна и Източна Европа от CEU (Унгария) и магистърска степен по обща психология от СУ „Св. Климент Охридски“.

Христова е TEP (Trust and Estate Practitioner), сертифицирана от Society of Trust and Estate Practitioners (STEP), и Advanced Certificate of Family Business Advising and Family Wealth Advising (сертифициран консултант на семейни компании и семейното благосъстояние) от Family Firm Institute (FFI) в САЩ. Притежава квалификация 21/64 Certified Advisor (независима американска организация с нестопанска цел, предоставяща консултации, фасилитиране и обучение за ангажиране на следващото поколение). Сертифициран управленски консултант (CMC). 

Bank Gutmann е независим семеен бизнес, основан през 1922 г., с активи на стойност 29,17 млрд. евро. Като пазарен лидер в Австрия банката е специализирана в управлението на портфейли и инвестиционни консултации. Решенията на Gutmann са персонални, дългосрочни и добре обмислени. Собственото инвестиционно дружество на банката е специализирано както във взаимни фондове, така и в специални фондове, създадени по поръчка.