Индустрията вече не е предвидима

Една от основните ни цели е изграждането на интегрирана екосистема, която да предлага на нашите клиенти нещо повече от „просто застраховка“, споделя Цветелина Михайлова, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ЗК „Аксиом“ АД

Автор:

Венцислав Савов

Снимки:

Юлиян Донов

Индустрията вече не е предвидима

Една от основните ни цели е изграждането на интегрирана екосистема, която да предлага на нашите клиенти нещо повече от „просто застраховка“, споделя Цветелина Михайлова, член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ЗК „Аксиом“ АД

Индустрията вече не е предвидима
quotes

Госпожо Михайлова, каква е общата картина на застрахователния пазар у нас в момента – кои са най-търсените застраховки и кои остават в периферията на българския потребител?

Установеният през последните годината темп на стабилно развитие на застрахователния пазар в България се запазва въпреки икономическите трудности, проблемите със сигурността и енергийните доставки, породени от войната в Украйна. Добрата новина е, че през последната година на общозастрахователния пазар се отчита по-голям интерес към различните видове здравни/медицински застраховки и покритията при пътуване. Това е донякъде изненадващо, защото по принцип българската застрахователна индустрия е доминирана предимно от автомобилното застраховане с около 70% пазарен дял, което говори за един положителен тренд в нарастващата застрахователна култура на българина. Увеличи се търсенето и на различните видове Отговорности – обща и професионална, както и на застраховки за Гаранции и Финансови рискове. За съжаление, все още на заден план остават например имуществените застраховки.

Как пандемията повлия на продуктовия ви портфейл и на интереса към различните видове застраховки?

Днешната среда е доста по-различна от всичко, което сме виждали в миналото. Все повече навлизат нови продуктови дизайни за защита от загуба на заетост, покритие за прекъсване на бизнеса, киберзастраховки и др. ЗК „Аксиом“ се стреми да спазва именно този тренд в продуктовата си линия. Дигиталните застрахователни услуги вече станаха „по подразбиране“. Броят на новите продукти също расте бързо, което гарантира спокойствие на клиентите във всяка ситуация, както и включването на различни видове безплатни допълнителни услуги към основните покрития по застраховките. За една година успяхме да актуализираме всички продукти в нашето портфолио. Особено интересна стана здравната ни застраховка Axi Health. С нея предлагаме богат избор от допълнителни опции, някои от които за първи път на българския застрахователен пазар: лечение на заболявания, свързани със стерилитет, с критични заболявания, алтернативни терапии и най-съвременни методи за лечение, лечение на социално значими болести, мобилни лабораторни услуги, и др. В момента разработваме и предстои да пуснем на пазара нов фамилен продукт, който ще отговаря в цялост на застрахователните потребности на едно семейство или домакинство.

Има ли други фактори, които са променили поведението на вашите клиенти, и в каква посока е промяната?

За ЗК „Аксиом“ ангажиментът към клиентите ни е отговорност и действие не само думи. Екипът ни разработва иновативни, диференцирани и персонализирани продукти за справяне с необслужвани/недостатъчно обслужвани сегменти. Ние не разчитаме само на минали успехи, а определяме нови цели и подходи в нашия бизнес, за да останем релевантни и да растем. Много е важно нашите клиенти да са добре информирани и да вземат мотивирани решения при избор на застраховател. Така ще изпъкнат модерните компании, за които са характерни максимална ефективност и ненатрапчива значимост.

На какъв етап са дигитализацията и фокусът върху клиентското изживяване в застрахователния сектор в България?

Фокусът е върху изграждане на комплексни дигитални решения, имплементиране на изкуствен интелект (AI), BigData, Internet of Things (IoT), blockchain – като система за сигурно съхранение на данни, което дава възможност да се правят нововъведения, когато става въпрос за основни застрахователни проблеми като оценки на риска, обработка на искове и продажби на полици. Застрахователната индустрия е на етап, в който най-доброто от новото и старото се събират, за да създадат път за растеж. Една от основните ни цели е изграждането на интегрирана екосистема, която да предлага на нашите клиенти нещо повече от „просто застраховка“. Говоря за комплексни застрахователни решения, отличаващи се с простота и конкурентни цени чрез използване на усъвършенствани технологии и създаване на безпроблемно, дигитално изживяване от котировката и продажбата чак до подаването на претенции и изплащането им.

Какви други глобални тенденции ще окажат влияние върху развитието на застрахователния сектор у нас?

Пътят напред е осеян с множество препятствия – нарастваща инфлация, лихвени проценти и разходи за загуби, надвисналите заплахи от рецесия, изменение на климата и геополитически катаклизми. Застрахователният бизнес, който някога беше стабилен и предвидим както в глобален мащаб, така и в България вече не е такъв. Изменението на климата и като цяло на околната среда оказва безвъзвратно въздействие върху определени рискови профили, нуждите от дистрибуция станаха наистина омниканални и клиентите очакват продукти, пригодени само за тях. Ето защо интелигентните бизнес стратегии са от решаващо значение за успех в такава среда.

Застрахователна компания „Аксиом“ АД оперира на застрахователния пазар от 1997 г., предоставяйки широк набор застрахователни продукти и услуги по всички линии бизнес в Общото застраховане за корпоративни и индивидуални клиенти – здравни застраховки, имуществени, злополуки, отговорности, гаранции, застраховки за пътуване и др. През 2022 г. компанията реализира 129% ръст на брутния премиен приход и придоби правото за извършване на застрахователна дейност при условията на свобода на предоставяне на услуги на територията на държави – членки на ЕС.

Цветелина Михайлова е член на Съвета на директорите и изпълнителен директор на ЗК „Аксиом“ АД. Присъединява се към екипа през месец май 2022 г.

Професионалното ѝ развитие стартира в ЗПАД „Булстрад“ през 1997 г. Впоследствие заема различни ръководни длъжности в ХДИ „Застраховане“, „Токуда Здравно застраховане“ и „България Иншурънс“. Магистър е по застраховане и осигуряване и застрахователен мениджмънт.