Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2023
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4
Експлозия от иновации
Космическата икономика е само началото на нова ера за човечеството
Експлозия от иновации
Космическата икономика е само началото на нова ера за човечеството
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
3
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
През последните десетилетия развитието на космическите технологии достигна нови върхове и постепенно отвори широко врати към невиждани до момента възможности за човечеството в Космоса. Ставаме свидетели на развитието на технологии, които дори и най-добрите писатели фантасти през ХХ век не са си представяли, че ще са част от ежедневието ни днес. Тези иновации имат потенциал да променят начина, по който живеем и работим на Земята и в Космоса, как овладяваме космическото пространство, как усъвършенстваме разбирането ни за Вселената и заобикалящия ни свят, както и да решат някои от глобалните предизвикателства, които стоят пред човечеството. Ако трябва да изброим всички космически постижения, на които ставаме свидетели, трябва да издадем специален брой само на тази тема, затова ще разгледаме някои от най-впечатляващите нови космически технологии и техния потенциал да променят света, в който живеем.
Преизползваеми ракети и рециклиране
Мечтата на човека да създаде универсална машина, с която да има достъп до космическото пространство, не е нова. Още в зората на модерната космическа индустрия инженерите от NASA работят по създаването на машини за многократна употреба. Така се създават и космическите совалки, благодарение на които имаме Международната космическа станция (МКС) и телескопа „Хъбъл“ в орбита около Земята. През последните години обаче компании като SpaceX създадоха възвръщаеми ракети, които преобразиха икономиката на космическия сектор. Тези ракети днес вече се използват рутинно и многократно, което значително намалява разходите за достъп до космическото пространство. Тази своеобразна космическа революция, чието начало беше поставено на Коледа през 2015 г., отваря врати за по-широк достъп до Космоса и увеличава възможностите за космически изследвания и търговия.
Космическата компания на Илън Мъск създаде от нулата цялата инфраструктура за изстрелване на големи преизползваеми космически кораби в Тексас, както и най-мощната ракета, изобретявана някога – звездния кораб Starship
Червената планета
С разработването на нови двигателни технологии и с прехода към възвръщаеми ракети появяването на мисии като тези на SpaceX за колонизация на Марс става възможна реалност. Неслучайно космическата компания на Илън Мъск създаде от нулата цялата инфраструктура за изстрелване на големи преизползваеми космически кораби в Тексас, както и най-мощната ракета, изобретявана някога – звездния кораб Starship. Тези амбициозни проекти не само ще променят начина, по който пътуваме до други планети, но и ще предоставят възможности за научни открития, нови технологии за преживяване в непригодни условия и може би нови домове за човечеството в Слънчевата система. Дори в момента два марсохода с размерите на лек автомобил правят проучвания на повърхността на Марс, единствената планета, обитавана изцяло от роботи! Марсоходът „Любопитко“ (Curiosity) откри през 2012 г. че Марс е бил земно подобна планета в началото на геоложкото си развитие – с плътна атмосфера и течна вода на повърхността си, а неговият брат близнак марсоходът „Упоритост“ (Perseverance) търси останки от марсиански живот на планетата. През 2021 г. NASA успя за пръв път да изпрати безпилотен дрон в марсианската атмосфера. Дронът „Изобретателност“ (Ingenuity) е технологична демонстрация, която имаше за цел да покаже, че Марс може да бъде изследван не само по земя, а и от въздуха. Оказа се, че и тук възможностите са безгранични, тъй като за две години дронът е направил вече над 50 полета!
Суборбитален космически туризъм
Космическият туризъм също набира скорост и благодарение на усърдната работа на компании като SpaceX, Blue Origin и Virgin Galactic постепенно се превръща в реалност. Някои от тези пионери в сферата вече извършиха първите си тестови полети с частни лица на борда. Днес повече от всякога хора (с повече финансови средства на разположение) могат да се отправят на кратки пътувания до горния край на земната атмосфера на около 100 км височина, за да изживеят частично чувството да бъдат астронавти. През предстоящите години се очакват редовни суборбитални полети и дори пътувания до Луната, както и построяването на космически станции. Този вид туризъм ще отвори възможността хиляди хора да посетят Космоса и да се развият нови възможности за космически развлечения и приключения.
Orbital Assembly Corporation обяви две нови концепции за станции, проектирани с помещения за космически туризъм. Първата, наречена Pioneer, може да побере 28 души и е планирано да отвори врати през 2025 г.
James Webb Space Telescope и TESS
Проекти като космическия телескоп „Джеймс Уеб“ (James Webb Space Telescope), който работи в Космоса от една година, ни позволяват да погледнем назад във времето и да наблюдаваме ранните дни на Вселената. Това е най-големият космически телескоп, построяван от човек, и ни представя данни за формирането на звездите, атмосферите на далечни планети и ранното формиране на галактиките. Откритията на телескопа продължават да удивляват учените. Наскоро телескопът засне изображения на мъглявината Орион и откри метилов катион в млада звездна система. През 2022 г. той разкри и еволюцията на Стълбовете на сътворението (Pillars of Creation), задача, непосилна за изображението на „Хъбъл“ от 2014 г. Телескопът TESS пък се е заел с нелеката задача да открие възможно най-много екзопланети в Млечния път, потенциални кандидати за разумен живот извън нашата Слънчева система. Това би довело до отговори на най-фундаменталните въпроси, които човекът си задава още от праисторията, а именно сами ли сме във Вселената?
Малки сателити
Миниатюризацията и достъпността на високите технологии доведоха до появата на ново поколение евтини микросателити, които демократизират достъпа до Космоса за компании, университети и стартиращи компании. Това води до експлозия от иновации в области като телекомуникациите, наблюдението на Земята и научните изследвания. Живеем във време когато е въпрос на престиж за най-големите университети по света да имат свой собствен микросателит в орбита около Земята.
Търговски лунни мисии
Развитието извън земна орбита също става все по-бързо – частните компании в сътрудничество с NASA разработват нови лунни модули и планове за изследване на Луната под етикета на мисиите „Артемида“. Всичко това представлява нова „космическа икономика“, която до 2040 г. може да достигне 1 трлн. доолара по размер. Космосът вече не е само за суперсилите, а е достъпен за малки държави, компании и дори за отделни хора. Това е само началото на нова ера на напредък. Защото се очаква този път човечеството да стъпи отново на лунната повърхност не само за да посети нашата естествена космическа спътница, а за да разработи технологии за постоянно човешко присъствие в Космоса и да остане там за постоянно. В близко бъдеще ще имаме едноседмични космически посещения на мястото, където Нийл Армстронг и Бъз Олдрин кацат за прът път на Луната в Морето на спокойствието – древна зона, която може да се види от повърхността на Земята, когато наблюдаваме в нощното небе.
През 2022 г. най-големият космически телескоп „Джеймс Уеб“ разкри еволюцията на Стълбовете на сътворението (Pillars of Creation)
Произлизащи продукти
Развитието на космическите технологии създава облаги за човечеството и живота ни на Земята под формата на произлизащи продукти (spinoffs), които значително подобряват качеството ни на живот.
Някои от тях са усъвършенствани материали за изграждане на сгради и различни съоръжения, както и пречистване на водата в райони, където това е от първа необходимост. Астронавтите на борда на МКС разполагат с машина, която рециклира урина и произвежда чиста вода, като по този начин се затваря цикълът изразходване –производство и не се налагат постоянни доставки на питейна вода в Космоса. Тази технология се използва интензивно в отдалечени и бедстващи райони на Земята. Космическите технологии намират приложение също в медицината като ярък пример за това е машината за ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) за диагностика.
Системи за глобално позициониране (GPS)
Около нашата планета има десетки хиляди сателити в най-различни орбити. Спътниковите технологии подобряват GPS навигацията и правят възможни иновации като самоуправляващите се автомобили. Данните сочат, че до 2030 г. пазарът на спътникова навигация ще достигне 138 млрд. долара. Космическите апарати събират и огромно количество данни за Земята, което подпомага метеорологичните прогнози, наблюдението на климатичните промени, селското стопанство, логистиката и още много области.
Други произлизащи от космическите технологии продукти са подобрената изолация между различни елементи, бързото развитие в областта на роботиката и изкуствения интелект, както и доставката на спътникови изображения. Космическите технологии се използват за наблюдение на Земята, предвиждане на бедствия, следене на климата и оценка на околната среда. Тези данни се използват за решаване на глобални предизвикателства, като изменението на климата и управление на природни бедствия.
Слънчева енергия
Разработването на все по-ефективни и здрави слънчеви панели за нуждите на космическите апарати води до технологичен напредък, който впоследствие намира приложение и в земните слънчеви инсталации. Усилията да се максимизира производителността на панелите при екстремните условия в Космоса водят до иновации като по-леки и гъвкави материали, по-висока ефективност на преобразуването на слънчевата светлина, подобрения в живота на батериите. Тези подобрения правят земните соларни системи по-евтини, по-дълготрайни и по-достъпни. Така космическите изследвания допринасят за масовото навлизане на слънчевата енергетика и справянето със замърсяването и глобалното затопляне на планетата ни.
Високоскоростен интернет във всяка точка
Една от най-важните области, в които космическите иновации вече оказват силно влияние, е комуникацията. Спътниковият интернет вече предоставя бърза връзка, а новите технологии като Starlink на SpaceX имат потенциала да направят високоскоростния интернет достъпен навсякъде по света. Starlink представлява мрежа от сателити в орбита около Земята, които предоставят широколентов интернет на места, където традиционните мрежи са недостъпни. Този вид свързаност може да преобрази живота на хора в отдалечени региони по света, както и начина, по който хората в предградията на големите градове живеят и работят. Starlink беше използван по време на войната в Украйна, когато войниците на фронта нямаха достъп до глобалната мрежа и им беше нужна надеждна и независима връзка, по която да предават новини и да координират бойните действия. Широколентовият космически интернет тепърва ще намира и други тесни приложения и в крайна сметка ще промени начина, по който хората работят, учат и комуникират.
Иновациите в авиокосмическия сектор като изстрелването на изкуствени спътници, междупланетните мисии и МКС водят до редица технологични пробиви, които намират практическо приложение в ежедневието ни. Развитието на леки и здрави материали, слънчеви клетки, системи за пречистване на вода, телемедицина и други иновации първо са тествани в Космоса, преди да подобрят качеството ни на живот на Земята. Спътниковите комуникации пък ни осигуряват по-бърз интернет, телевизия и навигация. Авиокосмическите разработки също така ни помагат да следим и разбираме по-добре планетата, за да я опазим за бъдещите поколения. Благодарение на космическите изследвания светът е по-свързан, по-здрав и по-устойчив.
Новите космически технологии създават вълнуващи възможности за човечеството. Те ще променят начина ни на живот и работа, ще ни предоставят нови начини за развлечение и ще ни помогнат да решим някои от най-големите предизвикателства на нашата планета. С всяка нова стъпка към изследване и усвояване на Космоса ние разширяваме хоризонтите си и откриваме неизвестен преди това потенциал за напредък и развитие.
|
Ключови думи
Космос
напредък
развитие
технологии
прогрес
бъдеще