Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

IT пазарът на труда – на приливи и отливи

Индустрията се гмурна в пандемията и въоръжените конфликти по света, но изплува на повърхността

Автор:

Габриела Беличовска и Елица Винярчек

IT пазарът на труда – на приливи и отливи

Индустрията се гмурна в пандемията и въоръжените конфликти по света, но изплува на повърхността

IT пазарът на труда – на приливи и отливи
quotes

През последните няколко години пазарът на IT кадри заприлича досущ на морските вълнения. Стигна се до приливи по време на пандемията, когато заживяхме изцяло онлайн, и за целта бяха нужни цели орди от програмисти. Тогава отворените позиции в job board-a на DEV.BG* на моменти достигаха около 7000 месечно. Последваха отливи, кризата утихна, върнахме се на земята. В края на 2022 г. лихвите започнаха да растат, инвестициите в стартъпи намаляха, търсенето на нови IT попълнения – също, а съкращенията се превърнаха в рутина за tech гигантите.

Българският IT сектор веднага почувства камшика на световните макроикономически тенденции, тъй като 85% от него е експортно ориентиран. В допълнение според проучване на DEV.BG новооткритите tech компании през 2023 г. са били едва 25 – над 50% по-малко спрямо предходната година. Военните конфликти в Украйна и Близкия изток допълнително натиснаха низходящия тренд на IT пазара на труда. Както казва председателят на УС на БАСКОМ Крум Хаджигеоргиев притеснението и страхът водят до консервативни инвестиции, проектите се прибират в шкафа, реализират се в по-малък мащаб или просто се замразяват. „Струпването на множество такива фактори доведе до това, че бизнес растежът на компаниите намаля“, подчерта той.

Новото нормално

Въпреки това специалистите са категорични, че не можем да говорим за свиване на сектора, а за неговото отрезвяване и нормализиране. Според БАСКОМ очакваният растеж за 2023 г. е двуцифрен, но е едва 12% – двойно по-малък спрямо отчетените близо 24% година по-рано. Сходни по-ниски стойности се очакват и през 2024 г. 

Част от нормализирането на пазара са и по-малкият брой нови работни места в job board-a на DEV.BG, които от началото на годината до края на юни регистрират спад от 14% спрямо предходното шестмесечие. Данните на платформата показват, че броят на обявите леко намалява, но кандидатурите за тях са скочили до 28 хил. през февруари. В същото време, ако трябва да сравним миналия юни със същия месец на 2024 г., кандидатурите сега са с близо 2600 повече. Обявите за работа обаче са по-малко.

Обяви за работа в DEV.BG

Месец

             Брой обяви

                     Брой кандидатури

2023 година

6/2023

            2776

          16 687

7/2023

            2685

          19 722

8/2023

            2683

          16 206

9/2023

            2524

          18 389

10/2023

            2431

          20 871

11/2023

           2390

          23 820

12/2023

           2253

          12 105

2024 година

1/2024

         2281

          27 100

2/2024

         2146

          28 147

3/2024

         2170

          22 857

4/2024

         2135

          21 247

5/2024

         2053

          24 575

6/2024

         2037

          19 324

Кадри продължават да се търсят във всички технологични направления

„Тази година спадът е по-скромен. Забавяне на търсене на кадри се забелязва по-отчетливо при service компаниите, но това връща пазара до по-търпими нива“, отбеляза Крум Хаджигеоргиев.

И докато обявите за работа намаляват, броят на кандидатурите за тях расте главоломно. В края на юни 2023 г. има средно шест изпратени CV-та за една обява в job board-a на DEV.BG, а през същия месец тази година броят им достига девет. Светослав Димов, CEO на платформата, коментира, че този феномен се дължи на факта, че все повече кандидати търсят работа проактивно, както и че кандидатстват за повече позиции, за да увеличат шанса си да бъдат наети. Новата реалност значително улеснява целия процес по подбор, а според наблюденията на Крум Хаджигеоргиев приетите оферти за работа като процент от всички кандидати е смислено висок. 

В края на юни 2024 г. junior и стажантските позиции са втората най-привлекателна за кандидатстване категория в job board-a на DEV.BG, като изпратените CV-та за тях надвишават 5000. При все това, както отбелязва Крум Хаджигеоргиев, днес компаниите търсят предимно хора с опит, което вдига нивото на пазара, или инвестират в обучения и сертификационни програми, но те трябва да продължат да обучават и младши специалисти – в противен случай другите индустрии ще „глътнат“ старшите експерти, от които ще имат нужда след няколко години.

Ефектът AI

Междувременно изкуственият интелект също казва тежката си дума за развитието на IT пазара на труда. Към първата половина на 2024 г. обявите за работа в областта на Data Science в job board-a на DEV.BG са близо 200. В същото време в последния си доклад „Барометър“ от БАСКОМ обобщават, че 58% от компаниите използват изкуствен интелект на някои от позициите си, докато други 16% го прилагат на всички позиции. 

По думите на председателя на УС на БРАИТ Доброслав Димитров това не води до намаляване на работните места, даже напротив – помага на екипите да са по-ефективни, а на фирмите да се разрастват. И тъй като AI (все още) не може да извършва комплексни задачи от А до Я, ще изчезнат само позициите, които са свързани с повторяеми действия. „Има много хора, които се държат като ChatGPT и работят като ChatGPT. Те ще отпаднат от пазара и на него ще останат само тези, които са си вършили работата с мисъл и най-добре“, обясни Димитров. Ето защо според него IT секторът също ще премине през т.нар. структурна безработица, при която гладът за качествени кадри ще продължи, но много от свободните позиции ще останат отворени, защото работодателите вече няма да наемат „човешки ChatGPT-та“. „Затова колегите трябва да инвестират в своето знание и можене, защото, ако изостанат на това поле, те няма да бъдат нужни. Не защото са свършили работните места, а защото техните умения са се разминали с нуждите на пазара“, допълни той.

Крум Хаджигеоргиев също е на мнение, че няма повод за паника, когато говорим за изкуствен интелект, защото професионалистите, които го използват, ще произвеждат много повече и ще създават много по-голяма стойност за проектите, работодателите и клиентите. „Изкуственият интелект повишава високата добавена стойност както за компаниите, така и за цялото общество. Той ще помогне да се върнем към растежа отпреди две години и до наемането на хора. Въпросът е кога ще се случи това.“ Според Хаджигеоргиев в „най-мрачния“ вариант това може да се случи след 1 – 2 години, докато по-оптимистичната прогноза за Димитров са близките 5 – 6 месеца.

IT секторът първи усети ударите от кризата, но и първи ще се отърси от тях

След голямото свиване на разходите компаниите пак са в процес на планиране и инвестиране, защото цифровизацията няма спирачки. Ръстът обаче ще бъде различен. Компаниите ще растат, но ще търсят можещи хора. И именно тези хора ще се радват на най-щедрите възнаграждения в сектора. „Това, което прави изкуственият интелект, е да увеличава моженето на естествения интелект. И тъй като е множител на моженето, има значение кой ще умножи работодателят. Така ножицата рязко ще се разтвори и компаниите ще предложат високи заплати на можещите заради умножената им продуктивност“, казва Димитров. 

Така всъщност вследствие на AI можем да очакваме по-продуктивни, но не и по-малки екипи. „Аз бих го казал и по-просто – ако ние представляваме индустрия в България с висока добавена стойност, изкуственият интелект помага много тази висока добавена стойност да става още по-висока“, смята Крум Хаджигеоргиев.

Междувременно какво се случва със заплатите?

Отново нормализиране. Светослав Димов споделя, че гладът за IT кадри преди две години е довел до месечни възнаграждения с 50 – 100% над медианата, но днес разговорът е коренно различен – средните нива в бранша като медиана не са паднали, но има значително по-малко девиации от средните стойности. Хаджигеоргиев коментира, че заплатите все пак продължават да растат. „Най-вероятно има и индивидуални случаи, в които компании наемат на по-ниски нива. Тук въпросът обаче е на по-ниски нива от какво? От безумно високите преди година и половина, които не даваха стойността, която си струва, за да са добре платени?“

Балонът на високите заплати в сектора, наемането на служители на всяка цена и неглижирането на неотложността на новите (AI) умения отлетя. Който още не го е разбрал, скоро ще се оглежда за нова работа. Останалите ще продължат да движат индустрията напред и нагоре и ще си гарантират, че са сред желаните IT кадри и в бъдеще. 

*DEV.BG е платформа, която събира на едно място хиляди обяви за работа за IT общността у нас. Над 1500 компании публикуват обявите си в job board-a, като свободните позиции са подредени в близо 50 технологични категории.