Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Tech Connect 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 1 / 4

Под контрол

Вълните на еволюцията

Автор:

Димитър Калдамуков, управляващ партньор, KDBM Law

Под контрол

Под контрол

Вълните на еволюцията

Под контрол
quotes

Ако погледнем историческата линия на еволюцията ни, ще видим, че тя се е случвала на вълни. Някои са дълги, други са по-къси, но колкото повече приближаваме настоящето, толкова по-къса е всяка следваща вълна от предходните ѝ.

С откриването на огъня хората започват да дъвчат храната си по-малко. Така им остава повече време за лов и различни занимания. Ако посетите която и да е зоологическа градина с горили, ще видите колко време прекарват те в дъвчене всеки ден. Огънят промени и мозъка ни, правейки го по-голям. Вече нямахме нужда от големи челюсти и големи дъвкателни мускули, а протеините от сготвената храна ни дават сила и бързина.

Няколко десетки хиляди години след огъня хората измислиха колелото и създадоха каруцата. Придвижването стана ефективно, създаде се мелницата и се появи уседналото земеделие. Това от своя страна позволи на хората да не се шляят всеки ден в търсене на животни, а да ги опитомят и да направят стопанства. Уседналото земеделие бе революция в човешкото изхранване. Населението на земята започна да се увеличава.

После дойде ред на книгите. Големите кораби. Печатарската преса, а триста години след нея и парният двигател. Това отвори път за електричеството и оттам всяка вълна на еволюция в новата ни история се случва изумително бързо – антибиотиците, автомобилът, самолетът, ядрената бомба, компютрите, мобилните устройства, животът в социалната мрежа...

Ние сме господари

Какво е общото между всички тези вълни на човешки прогрес? Всички те са материални и могат да се опредметят, да бъдат докоснати. С изключение на социалните мрежи, които отвориха вратата на дигиталния ни живот.

По-важното обаче е, че човекът успя да сложи рамки на всяка от еволюционните си вълни. Всички те са КОНТРОЛИРАНИ. Нито едно от досегашните открития не е поробило човека. Дори и в случая на най-могъщото от тях – ядрения синтез.

Когато през 1945 г. САЩ успешно тестват ядрена бомба в Ню Мексико и след няколко седмици на практика използват произведението си срещу цивилното население на Япония, човечеството разбира, че без контрол ядрената революция ще ни погуби завинаги. В резултат според официалните данни към днешна дата в света има 23 000 ядрени бойни единици, разпределени в няколко държави. Няма информация за частен субект, който да има контрол върху такова оръжие. Знаейки пагубната сила на тази технология, държавите съзнателно намалиха ядрените си бойни глави близо 3 пъти за последните 40 години.

AI

За пръв път използван през 1956 г. от проф. Маккарти, терминът „AI“ навлезе в живота ни с бясна скорост през последните 15 години – приемам, че шедьовърът „Терминатор“ от 80-те е просто изкуство. Кой не е виждал прословутото куче на Boston Dynamics, което носи кашони, прескача препятствия, тегли автомобил и т.н. Поне у мен роботът винаги е оставял чувство на боязън. Или кой не е чувал за чатбота на ChatGPT? (За момент се бях съблазнил да напиша тази статия с помощта на бота, но в крайна сметка етиката надделя.)

Видимо или не, AI започва да присъства навсякъде в живота ни и да влияе върху него – социални медии и таргетирана реклама, обратна връзка при опит за контакт с банката ни, постоянно видеонаблюдение и достъп до обществени места, социален и кредитен скоринг, управление на дома ни. И това е само началото.

Светът на учените осъзна, че предстои нещо голямо, през март 2016 г. Тогава абсолютният световен шампион на китайската игра Go – Лий Седол – загуби от компютъра на DeepMind – AlphaGo. По-важното обаче бе как загуби. В процеса на играта AlphaGo прави абсолютно нелогичен ход. Всички коментатори веднага обявяват, че това е грешка. Седол мисли 15 минути върху реакцията си и в крайна сметка губи играта. Оказва се, че „грешният“ ход обръща играта в полза на компютъра. Нещо повече – оказва се, че за хилядите години на съществуване на Go никой досега не е печелил с подобна стратегия. И най-важното – оказва се, че AlphaGo сам се е научил на тактики, които никой човешки мозък до този момент не е ползвал и с които компютърът не е бил предварително захранен.

Храна

Храната за AI са данните. А днес те са в изобилие. Всеки от стотиците милиони ползващи ChatGPT допринася за развитието на чатбота. Има стотици модели, които всяка секунда събират снимките ни от социални медии (незаконно, разбира се) и се тренират на лицево разпознаване.

И тук идва ред на парите. С езиковия модел на ChatGPT светът на бизнеса осъзна, че AI е следващото голямо нещо. Да, AI стана buzzword, но това помогна в AI разработки да се излеят милиарди. Което означава, че пътят до момента, в който роботът на Boston Dynamics взима автономни решения, едва ли е твърде дълъг.

ЕС с опит за регулация

На 12 юли Официалният вестник на ЕС публикува Регламента за изкуствения интелект (ЕС) 2024/1689). Това е и първият в света акт от такъв мащаб, който се опитва да регулира AI. Може да се каже, че приложението на AI Регламента е универсално, защото той се прилага по отношение на всички засегнати в ЕС лица и всеки доставчик на AI, без значение къде е ситуиран, ако резултатите от неговия AI се ползват в ЕС.

Забраните

Регламентът категорично забранява някои AI практики – такива, които несъзнателно влияят върху поведението на човека; такива, които ползват уязвими места на групи лица; AI за социален скоринг (разбирай по модела на Китай); AI за дистанционна биометрична идентификация. Разбира се, ползването на AI от правоохранителни органи е изключение, което трябва да се прилага единствено при съмнение за определени престъпления и при баланс на права и свободи.

Какво трябва да знае бизнесът

  • Всеки бизнес, който разработва, продава, ползва или по някакъв начин има досег до AI, следва да определи дали съответната AI система е високорискова. Регламентът предвижда критериите. Високорисковите AI системи имат определени изисквания за сигурност, правила, управление на риска, техническа документация и т.н. Тоест AI Регламентът предвижда тип лицензионна процедура, която трябва да се извърви.
  • AI моделът трябва да бъде под човешки надзор и създателите му изцяло да разбират как работи. Това изискване e особено предизвикателно, като се има предвид, че в едно скорошно интервю Сам Олтман сподели, че всъщност OpenAI не е съвсем наясно как работи езиковият модел на ChatGPT.
  • AI Регламентът предвижда десетки задължения на доставчиците и създателите на AI модели, включително и наличие на техни представители в ЕС. Компаниите, които създават/внасят AI продукти, имат време до 2 февруари 2025 г. да определят каква AI система правят/внасят, да я класифицират съгласно Регламента и до 2 май 2025 г. да създадат документацията си за нея.
  • Ползвателите на AI модели също имат своите задължения. Това повдига въпроса как ще реагира всеки бизнес, който и в момента ползва ChatGPT, и как ще отговори на изискванията.
  • В случаите, когато AI моделите взаимодействат с физически лица, последните трябва да са наясно с това.
  • Разбира се – глобите. В зависимост от степента на нарушението те могат да достигнат до 35 милиона евро или 7% от годишния световен оборот на нарушителя, като се прилага по-големият размер.

AI Регламентът влиза в сила от 2 август 2024 г., но периодите, от които започва да се прилага, са различни в зависимост от вида AI. ЕС обаче е първата територия, която се опитва да регулира тази най-нова вълна в еволюцията ни. Времето ще покаже доколко ще е успешно, но това усилие трябва да бъде подкрепено. AI има потенциала да ликвидира човечеството. Ако потърсите в Google, ще видите, че и в момента се предлагат ДНК и РНК синтезатори за домашни употреби. Някъде там има биолози аматьори, които си „играят“ с носители на генетична информация. Представете си как би се ускорил този процес с помощта на AI. А както се казва: иска се просто мотивация. Човечеството трябва да се опита да сложи граници на изкуствения интелект. В противен случай това може да е и последната ни еволюционна вълна. Ще си позволя да цитирам и самия Регламент: „Комисията ще предложи законодателство за координиран европейски подход към човешките и етичните аспекти“ на AI. В крайна сметка това е и целта на всяко изобретение – то трябва да ни помогне, да ни улесни, забавлява или освободи, но така, че да останем хора, които контролират съдбата си.