Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Жената е 2024
Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4
Селекция прогресивни идеи
Книги, които ни подготвят за 2025 година и след това
Селекция прогресивни идеи
Книги, които ни подготвят за 2025 година и след това
Списание МЕНИДЖЪР ви предлага 4 безплатни статии
Остават ви още
2
статии за безплатно четене.
Влезте в акаунта си, за да можете да четете всички статии на списание МЕНИДЖЪР онлайн.
Ако нямате регистриран акаунт може да си направите на ZinZin.bg
Или продължете към безплатното съдържание на Мениджър News
Между ангажимента да бъдем осведомени за развитието на новите платформи и възможностите на AI, някъде там, между задължителното умение да ръководим с абсолютна експертна увереност, да взимаме безкомпромисни решения, но в същото време „да бъдем хора“, да се усеща, че има жена лидер… дамите водачи в бизнеса на утрешния ден отново ще трябва да балансираме. Да не забравяме и едновременния ежедневен фокус както към работата, така и към семейството, което си остава най-важното. Плюс желанието да прочетем нещо по-леко и приятно през свободното си време освен задължителната мениджърска литература, без която изоставаме.
Представяйки си цялата тази картина, предлагаме полезни четива, които да ни помогнат да придобием ценни знания как да се подготвим за лидерството на бъдещето.
Между две парадигми
Наситена с богати примери, Leading Through: Activating the Soul, Heart, and Mind of Leadership на бившия декан на Harvard Business School Ким Кларк настоява, че се намираме в преход. От една страна, Generative AI и революцията на отдалечената работа ни показват всеки ден, че сме в нова епоха. Правилата и нормите се смениха – така трябва да стане и с лидерството. От друга, все още съществуват принудителна бюрокрация, йерархия и контрол. В съавторство със сина си и преподавател в бизнес училище Джонатан и дъщеря си, консултант по мениджмънт Ерин, Ким Кларк описва динамична битка между две парадигми. Старата парадигма включва контрол и упражняване на власт над хората. Новата дава възможности и вдъхва сили чрез хората. Авторите показват колко дълбоко вкоренен остава старият модел на лидерство и колко разрушителен е той, като причинява загуба на човешки потенциал, задушава иновациите и в крайна сметка води до това, което те наричат „организационен мрак“. Те формулират нов, положителен модел, който съзнателно се стреми да прави добро и да подобрява нещата чрез грижа за хората.
Съвети от жени лидери за жени
За книгата The Next Generation of Women Leaders. What You Need to Lead but Won't Learn in Business School Селена Резвани интервюира наистина успели дами на ръководни постове от разнообразни индустрии в САЩ, за да създаде преобразяваща и вдъхновяваща колекция от съвети. Книгата цели да помогне на представителките на поколенията X и Y (35+ години) да станат успешни лидери. Изпълнена е с историите на забележителни жени, които се ориентират изключително добре в лабиринта на бизнеса, все още доминиран от мъже, и в крайна сметка триумфират. Постижението на Резвани е да ангажира някои истински впечатляващи участнички като ментори. Всяка от тях предоставя инструменти и информация, които жените могат да използват, за да оформят кариерите си.
Общата картина
В Women, Leadership, and Saving the World: Why Everything Gets Better When Women Lead канадката Белинда Клеменсън отправя смел призив за действие до жените да заемат мястото, което им се полага в света на управлението. Тя напомня, че предизвикателствата пред тях започват да имат логика, когато разберем, че светът, особено бизнес светът, е проектиран от и за мъже. Като се започне от критериите за успех и се стигне до температурата в офиса и размера на стола. Книгата е предназначена да бъде информативна картина и call to action за повече смелост на жените. Насочена е и към мъжете читатели, някои от които признават в коментари онлайн, че след прочита са се почувствали неудобно, макар че са се смятали за прогресивни (и явно това е целта). Преди да я издаде през 2023 г., Белинда съосновава „Paddle to a Cure“ – серия експедиции с каяци, ръководени от жени, за жени с рак на гърдата. Така тя показва, че има различни начини да се изграждат и водят организации и че жените, които работят заедно, могат да постигат резултати по различен начин. Освен природата и морския си каяк тя обожава работата си в областта на лидерството и чувства, че за нея е чест да бъде ментор на невероятни жени, които създават разлика ежедневно чрез управлението си.
Как да водим по-добре екипи
Заради глобалните икономически промени, новите технологии и увеличената конкуренция бизнес средата става все по-турбулентна и непредсказуема. Ето защо трябва да се създават нови форми на издръжливи работни екипи. Как? Брадли Л. Къркман и Адам Стоверинк предлагат начини в Unbreakable: Building and Leading Resilient Teams – издание, посочено в топ 5 книги за лидерството в САЩ през 2024 г. и книга № 1 по темата за екипното лидерство през 2023-та. Авторите описват 4 основни ресурса, жизненоважни за всеки екип: увереност, пътни карти за сътрудничество, способност за импровизация и психологическа безопасност. На тези 4 ресурса е вдъхнат живот чрез примери за екипи, които са се представили добре в обстановка на трудности, както и с няколко примера за такива, които не са. Книгата посочва стъпка по стъпка как да развием 4-те ресурса в собствения си екип, независимо дали ръководството е лично, отдалечено, или хибридно.
Все така за доброто първо впечатление
Първото впечатление, което оставяме в хората, си остава константно важно, колкото и да растем нагоре, какъвто и прогрес да постигаме и както и да се изменя околната работна среда. В Opening Your Presence: Presenting the YOU You Want Others to See Грета Мълър ни учи как да изчистим страховете и заблудите си, да се подготвим за среща, да създадем съобщението си, да използваме инструментите, които имаме на разположение, и да се презентираме с увереност. Самата Грета е доверен съветник и коуч, който работи с компаниите от списъка Fortune 500 в САЩ, със стартъпи, неправителствени организации, бутикови агенции и отделни лица. Съветите ѝ в книгата са полезни както за хора, които представят компанията си на конференции, така и за други, които желаят да се представят по-добре в неформална обстановка. С откровеност, елегантност и хумор Мълър желае да ни научи как да наблегнем на най-големите си дарби и таланти, което ще ни помогне да използваме най-добрите си страни за създаване на присъствие, което е лично, мощно и искрено.
Грижа за емоционалното и менталното здраве
Д-р Джули Смит е една от големите онлайн сензации с 2 млн. последователи в Инстаграм (@drjulie или Dr Julie Smith) и близо 5 млн. последователи в ТикТок (отново @drjulie). В Защо никой не ми го е казал досега? (издателство „Сиела“) тя предлага синтез на дългогодишния си опит като клиничен психолог и обобщава най-ценното познание, мъдрост и техники от практиката, с които се е сблъсквала и които са променили нейния живот и този на хората, с които е работила. Книгата е наръчник по душевно здраве, в който са разкрити много от методите, които използват скъпоплатените психолози, за да помогнат на своите пациенти. Психоложката обяснява на достъпен език как работи човешкият ум. Тя дава насоки как да се поддържа здравето му всеки ден. Сред разглежданите теми са справяне с безпокойството и стреса, надмогване на критиката и неодобрението, борба с лошото настроение.
Всеки е уникален лидер
The Leader's Journey: Transforming Your Leadership to Achieve the Extraordinary на Дона Личоу е наръчник, който обещава да ни помогне да променим себе си, екипа и бизнеса и да се превърнем в „лига от супергерои, готови за успех“. Авторката опитва да поднесе нещата по забавен и ангажиращ начин. Според нея всеки лидер има свой уникален набор от „суперсили“, мисия и неповторима идентичност. Не можем да бъдем супергерои, ако не сме способни да използваме суперсилите си – иначе си губим времето. Също така супергероите не могат да победят сами. Личоу черпи познания от психологията, невронауките, дизайнерското мислене и годините си опит в коучинга на бизнес лидери, наети от компании от ранга на Amazon, Disney, Google, Mastercard. Нейните изпитани методи за развиване на лидерството целят да ни подпомогнат да задействаме „суперсилите си“, да постигнем мисията си и да въвлечем екипа в това пътуване, с конкретни практични съвети и реални примери.
Разсейването – проблем на бъдещето
Живеем в среда, която не прилича на онази, за която хората сме изначално създадени. Потопени сме едновременно в паралелната вселена на дигиталното съдържание. Прекомерната употреба на смартфони кара хората да изгубят интерес към околния свят. Вече виждаме това в поведението на младежите, които са наши деца, близки или ще бъдат водещата работна сила след години. Шведският психиатър Андерш Хансен анализира темата в Инстамозък (издателство „Сиела“) и предлага четивна и доста интересна книга с много добри отзиви. В нея той обяснява как пристрастяването към телефона влияе на здравето и щастието. Експерименти доказват, че смартфонът ни разсейва дори и когато е в безшумен режим, просто като го виждаме като предмет, поставен наоколо. Хансен отбелязва, че със сигурност не е случайно, че на толкова много хора им е все по-трудно да се съсредоточат и да задържат концентрацията си по-дълго. Според него ние просто „нямаме мозък, способен да устои на изкушенията“ на социалните мрежи и екрана. Съответно да не обръщаш внимание на телефона си, ще трябва да стане активно и осъзнато действие, ако искаме да избегнем или да намалим вредите от него.
Чертите на успешните жени лидери
Джулия Бyрстън е старши кореспондент медии и технологии и репортер на телевизия CNBC от 2006 г. Тя играе централна роля в технологично фокусираното предаване „TechCheck“, което предоставя репортажи, анализи и интервюта с изпълнителни директори, с фокус върху пресечната точка между социалните мрежи и технологиите. Завършила е „Принстън“. В рамките на работата си открива, че жените наистина са изправени пред сериозни социални и институционални пречки и се борят с двойни стандарти, но въпреки това някои от тях успяват. Авторката споделя ключовите общи черти, които правят тези жени уникално подготвени да водят, да развиват бизнеси и да се справят с кризи. В книгата си When Women Lead: What They Achieve, Why They Succeed, and How We Can Learn from Them Бyрстън описва характеристиките на успешните жени лидери. Сред тях са, че те са силно адаптивни към промените, дълбоко емпатични в управленския си стил, много по-склонни да интегрират различни гледни точки в своите бизнес стратегии, запълвайки пропуски, които техните колеги мъже са пренебрегвали в продължение на поколения. Чрез използването на тези силни страни жените са създали нови бизнес модели, променили са цели индустрии и са направили масивни печалби междувременно.
|
Ключови думи
книги
лидерство
женско лидерство
бизнес