Специални издания СПЕЦИАЛНО ИЗДАНИЕ /// Първите в бизнеса 2024

Списание МЕНИДЖЪР Ви предлага 4 безплатни статии от броя — 2 / 4

Време разделно за торовата индустрия в Европа

Висши мениджъри на компании от Топ 20 на сектора споделят очакванията си за общия бизнес климат и перспективите за развитие на бранша през 2025 г. Публикуваме прогнозите на тези от тях, които приеха поканата ни за коментар

Време разделно за торовата индустрия в Европа

Време разделно за торовата индустрия в Европа

Висши мениджъри на компании от Топ 20 на сектора споделят очакванията си за общия бизнес климат и перспективите за развитие на бранша през 2025 г. Публикуваме прогнозите на тези от тях, които приеха поканата ни за коментар

Време разделно за торовата индустрия в Европа
Красимир Бербенков, изпълнителен директор на „Агрополихим“
quotes

ТОП 20 Производство и търговия с метали 

ТОП 20 Химическа промишленост 

В близкото минало успехът на компаниите се измерваше с пазарен дял, разрастване и глобално присъствие, но кризите през последните години, политиките по отношение на климата и глобалната несигурност изцяло промениха правилата. 

Успехът и устойчивостта на промените вече не са функция на мащаба, а зависят от ефективността на производството, навременните инвестиционни решения и оперативната и търговската гъвкавост.

През 2004 г., когато България още не беше част от Европейския съюз, а протоколът от Киото беше пожелателна политическа декларация и правителствата плахо обсъждаха какви действия да се предприемат срещу климатичните промени, „Агрополихим“ произвеждаше три продукта, емитирайки над 1,5 милиона тона въглероден диоксид (СО2) в атмосферата. Днес, 20 години по-късно, портфолиото ни включва 15 продукта, а емисиите са намалени с 95% до 70 хил. тона СО2. Консумацията на електроенергия е намалена наполовина, а използването на природен газ е сведено до само 2% от нивата през далечната 2004 г. Произвеждаме целогодишно на пълен капацитет и успешно се конкурираме на всички континенти. 

Постигнахме тези резултати, защото осъзнахме, че времето на евтината енергия ще отмине и индустрията неизбежно ще се трансформира към по-зелена. Вярвахме, че тези, които направят промяната първи, ще бъдат лидери независимо от техния размер и глобално присъствие. Затова фокусирахме програмата си за инвестиции и развитие приоритетно в тази посока – енергийна ефективност, гъвкавост на производството и трансформация с нискоемисионни технологии. 

За съжаление, много наши колеги не предвидиха, че бизнес средата ще се промени из основи. Не погледнаха по-далеч от бюджетите си за годината, печалбите и краткосрочните инвестиции. В резултат десетки торови заводи в Европа вече преустановиха дейността си, а много други работят частично според пазарните условия, защото не устояват на високите цени на газ и електроенергия. Днес Европа е сериозен нетен вносител на торове поради намалената конкурентоспособност на местните производители.

Действията на Европейската комисия по приемане на директиви като REDII и REDIII, насочени към увеличаване на дела на възобновяемата енергия и намаляване на въглеродните емисии, както и CBAM, чиято цел е да обложи въглеродните емисии при внос на стоки за стимулиране на нискоемисионни производства, усилват натиска върху индустрията. Прилагането на тези регулации в кратки срокове неминуемо ще доведе до колапс на сектора за сметка на производители от Америка, Близкия изток и Русия. Дори лидери в трансформацията като „Агрополихим“ може да се окажем застрашени да загубим пазарите си извън ЕС поради непосилната финансова тежест от прилагането на зелените политики по един ускорен и необмислен начин. Очевидно ЕК иска да се утвърди като световен лидер в борбата срещу климатичните промени. Не е ясно обаче доколко бюрократите в Брюксел осъзнават, че цял бранш може да бъде принесен в жертва и ефектът на доминото ще достигне много бързо до стратегическия селскостопански сектор под формата на намаляване и оскъпяване на земеделската продукция. Тепърва всички ние ще усетим този ефект. 

За голямо съжаление, производствените компании отново не можем да разчитаме на подкрепа чрез средства от Плана за възстановяване и устойчивост, който за разлика от останалите държави в България не подпомага индустрията. Вместо това е насочен към финансиране на проекти за батерии, подмяна на електромери и саниране на жилища. Административната тежест и изключително бавните бюрократични процедури при получаване на съответните разрешителни за реализация на нови инвестиции също продължават да са огромен проблем и пречат на развитието на индустрията.

Пътят напред за торовата индустрия в Европа не е лесен, но ясно се очертава необходимостта от бързо приспособяване и иновации, за да може този сектор да оцелее в условията на новите реалности. Посоката е ясна и „Агрополихим“ от 2023 г. вече произвежда пилотно торове с нисък въглероден отпечатък, като стратегията ни е най-късно до 2032 г. да предлагаме на пазара в ЕС единствено такива продукти.

* При съставянето на общите и секторните класации в списанието използвахме изчерпателен и прозрачен подход за събиране и анализ на информацията. Данните за компаниите са събрани от Търговския регистър, Националния статистически институт (НСИ), Сиела Инфо, индивидуалните годишни финансови отчети и докладите за дейността на компаниите, публични регистри. 

Всички данни са базирани на индивидуалните финансови отчети на компаниите към 31 декември 2023 г., като информацията е актуализирана и обработена до 10 октомври 2024 г.

Класациите по приходи са направени на база приходи от оперативна дейност, което осигурява съпоставимост между участващите компании.