Джокович триумфира на Ролан Гарос и в Големия шлем

Новак Джокович спечели Ролан Гарос и записа исторически Голям шлем с четири последователни победи на турнирите.

Той надигра Анди Мъри с 3:1 сета - 3:6, 6:1, 6:2, 6:4, на финала на корта „Филип Шатрие“. Ноле загуби първия сет, но следващите три повече напомняха за мач на сърбина срещу квалификант. Очакваните маратонски разигравания между първия в втория в света почти липсваха.

Джокович е третият тенисист след Род Лейвър и Доналд Бъдж, печелил последователно четирите турнира от Големия шлем. Титлата в Париж е 12-а от Големия шлем – изравнен рекорд на австралиеца Рой Емерсън.

„Беше невероятен момент, един от най-хубавите в кариерата ми... Загубих четири гейма, но играта ми беше добра. Казах си: трябва ми малко време, за да намеря моя добър ритъм, за да играя, както искам“, коментра след мача Джокович.

Сърбинът добави, че е разтърсен и поласкан, че е първият след Род Лейвър, спечелил четири турнира последователно. Той отбеляза, че големите му противници са му помогнали да стане играчът, какъвто е в момента. Федерер, Надал и Мъри имат този дух на бойци, каза сърбинът.

Анди Мъри пък не успя да се превърне в първия британски тенисист, който печели "Ролан Гарос" след Фред Пери през 1935 година. Финалът бе седми сблъсък за титла от щлема между Джокович и Мъри. Резултатът е 5:2 за сърбина.