5 съвета за добро финансово възпитание на децата

5 съвета за добро финансово възпитание на децата

Децата на богатите родители се различават от тези на по-бедните по отношението си към парите и по някои ежедневни навици, на които са били възпитани. 

Това сочи 5-годишно изследване на Томас Карли - американски автор. Той разказва за него в Business Insider. Според Карли родителите, които обръщат внимание на финансовата грамотност на синовете и дъщерите си, им предават важни уроци, които впоследствие помагат на децата да успяват в живота далеч повече от 95% от връстниците им.

Авторът откроява 5 важни съвета за добро възпитание на децата по отношение на управлението на бюджет. Ето какво препоръчва той

  • Накарйте детето си да разбере, че всеки търгува време за пари. Погрешно е на децата да се забранява и разрешава да харчат. Това вменява права, санкции и страх. Вместо това на децата може да се дават пари в замяна да свършат някакви задачи и да им се обяснява още от малки, че всеки доход се печели и всяка сума, която им попада, е заработена. Колкото повече задачи вършат, толкова повече доходи трябва да получават. Това обещание трябва да се спазва. И трябва да се плаща бонус, ако свършат нещо извън списъка със задания, просто така, по собствена инициатива. Какви да бъдат заданията? Например 30 минути четене всеки ден, доброволческа помощ в детски инициативи, намаляване на времето за гледане на телевизия и за интернет по-малко от 1 час на ден, физически упражнения, добри обноски, постигане на цели или отказ от вредна храна. 
  • Научете детето да си поставя цели и да работи за мечтите си. Не подарявайте без причина компютри, таблети, смартфони, маркови дрехи, видео игри. Ако предварително заявят, че искат нещо силно и вложат усилия и време, за да го получат, децата изграждат работна етика. Разбират по-добре стойността на парите. Този съвет се прилага добре след като момчетата и момичетата навършат 14 години. 
  • Обяснете, че е добре да спестява от парите си. Някои от богатите родители, анкетирани от Карли, вземали 50% от парите, които получавали децата им като подаръци, и ги слагали в банкова сметка на тяхно име с уговорката, че ще могат да правят с тях, каквото решат, когато пораснат. 
  • Убедете детето, че е полезно да знае как да планира покупките си. След като навърши 10 години, всяко момиче и момче може вече да смята и обмисля как би спестило, за да си купи нещо скъпо и желано. 
  • Обяснявайте, че трябва да се избягват закъснелите плащания - по кредитни карти, кредити и други сметки. "Децата трябва да бъдат учени, че заемите не са хубаво нещо и трябва да се прибягва към тях само при спешни случаи", казва Карли. След 14-годишна възраст е подходящо подрастващите да се учат за предимствата и дефектите на банковата система. Доброто разбиране на финансовите процеси се развива с обяснения веднъж месечно. 
Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ