7 начина да се отървете от навика да очаквате най-лошото

 7 начина да се отървете от навика да очаквате най-лошото

Блогърът Хенрик Едберг разказва как се е научил да се справя с негативните мисли

Един от най-разрушителните всекидневни навици, с които съм живял от дълго време и който смятам, че е характерен за много хора, е склонността да мислят катастрофално.

Какво е катастрофа?

Това е когато си измисляте кошмарен сценарий, как в определена ситуация нещата няма да вървят по плана ви и си представяте разгръщане на голяма катастрофа. Да приемем, че утре имате презентация и умът ви започва да разиграва ситуации, че сте забравили важни бележки в дома си. Вие си представяте себе си глупак, изпитвате неудобство пред всички присъстващи, а шефът ви крещи 20 мин. след срещата.

Това са лоши ситуации, без никакво съмнение.

Как се научих да се справям с това?  Нека да разгледаме седем стъпки, които ми помогнаха да преодолея навика си да мисля катастрофално.

Стъпка 1: Кажете силно -  „Стоп“ на вътрешния си критик

Катастрофата, която назрява в главата ви, идва от вътрешния критик.  Той ви казва: „Ще се провалиш, защото това винаги ти се случва“.  Или че сте зле подготвен. Или че шефът няма да хареса презентацията по някаква друга причина. Или всичко това идва в главата ви заедно. Така че бързо спрете вътрешния критик. Мислено, щом се появят такива мисли, извикайте:

"Не!"  Или: „Не, няма да тръгнем отново по този път!“  Това ще наруши хода на вашите мисли и ще ви помогне да се почувствате отново по-балансирани.

Стъпка 2: Съсредоточете се върху дишането си

След като спрете мислите си, не мърдайте минута-две. Ако е възможно, седнете. Съсредоточете се само върху вдишването и издишването. Не мислете за нищо друго. Това ще снеме стреса в тялото и ще ви помогне да мислите по-ясно. Трябва да се върнете към това, което се случва точно сега, в настоящия момент, вместо да се губите в кошмарите на бъдещето.

Стъпка 3: Потърсете истината в миналото

Погледнете в миналото. Колко пъти сценариите за бедствия, измислени от ума, са станали реалност?  Мисля, че никога или много рядко. Така беше и с мен.  Затова си припомнете реални факти от миналото, за да се успокоите и да се съсредоточите върху реалността.

Стъпка 4: Обсъдете ситуацията с по-разумен приятел

В много ситуации първите три стъпки са ми помогнали да изляза от сценария на катастрофата и да мисля по-спокойно и ясно. Но понякога това не е достатъчно. Случва се в главата ви да останат продължителни негативни мисли и вътрешно напрежение, които започват да растат като снежна топка. Когато това се случи, пускам катастрофата да излезе от мислите ми. Обсъждам ги с близък човек. След като отхвърлих емоциите си и се разприказвах, често започвах да виждам ситуацията такава, каквато е в действителност. И тогава се успокоявах.  Ако е необходимо, слушателят помага повече, като дава мнението си.  Това помага да се върнете към реалността, да намерите решение и да направите първата стъпка, за да започнете да правите разлика, ако е необходимо.

Стъпка 5: Спрете да правите от мухата слон

Често си задавам въпрос, който ми позволява да погледна ситуацията от различен ъгъл и да разбера дали наистина правя от мухата слон или изобщо създавам проблем от нищото. Задавам си въпроса:  Ще има ли значение след 5 години? Или дори след 5 седмици? Обикновено отговорът е не. Въпреки че такова занимание изглежда така тежко и сложно на пръв поглед, особено ако сте в състояние на стрес или тревожност.

Стъпка 6: Когато установите, че не можете да мислите трезво, кажете си „Стоп“.

От опит знам, че когато съм гладен или ми е нужно да поспя, съм склонен към катастрофални и песимистични мисли. И какво да правя тогава? Казвам следното:  Не, не, не, няма да мислим за това сега. Ще мислим за тази ситуация или проблем по-късно, след като спим или ядем. И тези прости неща помагат много.  Когато не съм гладен или съм добре отпочинал, проблемът, който ме е занимавал преди, изглежда незначителен или изчезва напълно. И дори да остане, ще бъде много по-лесно да се намери решение или план за подобряване на ситуацията.

Стъпка 7: Намалете седмичните информации, извикващи в съзнанието ви сценарии за бедствия и катастрофи

Голямо влияние върху мисленето оказват хората и други източници на информация като телевизия, социални мрежи, различни уебсайтове или форуми.  Внимавайте какво пропускате през главата си всеки ден и всяка седмица. Запитайте се:  „Има ли човек или източник в живота ми, който засилва навика да мисля катастрофално?“  Много песимистичен човек, новините в интернет или социалните мрежи също могат да носят негативизъм. Когато откриете нещо подобно в живота си, запитайте се: „Какво мога да направя тази седмица, за да прекарам по-малко време или изобщо да не срещна този човек или да черпя информация от даден източник?“  Тогава действайте и прекарайте свободното си време тази седмица с един или повече от най-оптимистичните хора в живота ви. Или четете по-оптимистични информационни източници, а другите просто отхвърлете. Направете това – през следващите седмици или месеци – с толкова източници на информация, колкото са ви необходими, като стъпка по стъпка създавате здравословна среда за себе си и вашите мисли.

Източник: The Positivity Blog

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ