Със 100 километра в час в грешната посока

Със 100 километра в час в грешната посока

Като зает предприемач, вие вероятно искате да откриете начини да свършите повече работа за същото (ако е възможно и за по-малко) време. Ако бяхте изпълнителен директор в Google с този проблем, човекът, с когото бихте искали да говорите, щеше да бъде Лора Мей Мартин.

Мартин е вътрешен коуч по продуктивност на гиганта за онлайн търсене. Нейната работа е да помага на ръководители и други високоефективни служители на Google да увеличат максимално продуктивността си. В скорошен епизод на подкаста на Harvard Business Review „IdeaCast“ тя бе попитана за най-голямата грешка в производителността, която вижда да допускат дори най-добрите професионалисти.

Що се отнася до производителността, казва тя, най-честият проблем не се крие в някакъв трик, който хората не успяват да използват, a в опитите им да правят твърде много. Според Мартин ключът към максимизирането на вашата производителност е в един прост, но мощен принцип, известен като правило за 80-те процента.

Не звучи ли странно идеята, че ако опитвате да постигнете повече, трябва да се  стремите да правите по-малко? Не, ако осъзнавате, че обемът и стойността не са равнопоставени, обяснява Мартин.

„Заетостта не е важна“, подчертава тя. Изследванията на Колумбийския университет потвърждават, че да изглеждаш зает се е превърнало в символ на статус за много хора, които използват неистово зачеркване на задачи от списъци, за да се уверят в своята стойност и да сигнализират за своята важност на другите (особено на шефа).

Но цената на цялата тази театрална заетост е, че често даваме по-малко от себе си в работата и че отделяме по-малко време на размисъл, който би придвижил бизнеса (и живота ни) напред. Иначе казано, движите се със 100 километра в час, но не правилната посока. Дори и приоритетите ви да са правилните, работата ви е ще е от по-ниско качество, отколкото би могла да бъде, поради напрежението и разсейването, характерни за претоварените работни дни.

Трябва да оставите 20 процента от деня си отворен

Решението на този проблем с изпълнението на ненужни задачи и последвалото претоварване е просто да не вършите толкова много работа. Мартин препоръчва умишлено да оставите празнина в графика си. Колко точно? Тя предлага удобното правило за 80 процента - запълвайте само около 80 процента от дните си и оставете 20 процента отворени, за да можете да отговорите на всяко непредвидено събитие, което изникне пред вас. По този начин имате време за размисли, които да ви помогнат да се придържате към приоритетите си.

„Винаги казвам на хората, че трябва да си поставят за цел да се ангажират по-малко, защото в крайна сметка непредвидените фактор водят до това, че се ангажирате достатъчно. Целете се към тези 80%, които ще ви въвлекат в точното количество неща“, казва Мартин.

………………

Джесика Стилман, бизнес блогър, за Inc.com

Превод и редакция: Георги Георгиев

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ