Ров с препятствия и паузи на силата: Как да се отървете от лошите навици
Писателят и психолог Лео Бабаута вярва, че най-важното е да не действате сами и да не спирате
Навиците, от които не можем да се избавим, ни отправят предизвикателства - трудно се променят, влияят негативно на живота ни и ни карат да се чувстваме зле. В тази публикация бих искал да споделя няколко стъпки, които ми помогнаха.
Трябва да уточня, че не говоря за тежки зависимости, в борбата с които не съм компетентен, а за натрапчиви навици. Пазаруване, социални медии, порнография, пушене, ядене на бисквити, гризане на нокти. Някои от тях могат да достигнат до етап на пълна зависимост, но като цяло това не е така. Но все още е изключително трудно да се отървете от тях. Това не е пълно ръководство за проблема, но има някои важни идеи, които си струва да отбележите.
Защо се появяват натрапчиви навици
Ние не сме идиоти - в по-голямата си част от времето не правим нещо безполезно, с намерението да си навредим. Правим това, защото една неразумна привичка задоволява определена потребност.
Примери за такива потребности:
- Скучно ми е и искам доза допамин.
- Чувствам се зле и трябва да направя нещо хубаво.
- Чувствам се неловко в социални ситуации и имам нужда от разсейване.
- Под стрес съм и трябва да го преодолея.
Както виждате, причините обикновено са свързани с преодоляване на състояния на дискомфорт или стрес. Това е важно да се разбере. Само като се отървете от лошия навик, вие ще премахнете механизма за неговото преодоляване, без да намерите друг начин за задоволяване на тази вредна потребност.
Какво може да се направи, за да се замени натрапчивият навик, като същевременно се задоволи потребността? За да откажа цигарите, опитах да медитирам, да тичам, да правя лицеви опори, да водя дневник, да масажирам раменете си, да дишам, да говоря с хора. Опитайте тези или други идеи и вижте дали ще ви помогнат.
Премахнете осъждането, добавете състрадание
Обикновено сме доста субективни по отношение на натрапчивите навици. Това е част от нас, която мразим, или се явява като потвърждение, че сме лоши или неадекватни по някакъв начин.
Тази сурова присъда е защитен механизъм, който ви помага да станете по-добри. Ако сме строги към себе си за „лошо“ поведение, тогава може би ще се изчистим, нали? Но планини от изследвания показват, че това не работи. Самобичуването само засилва компулсивните механизми, защото сега се чувстваме зле за себе си и изпитваме стрес.
Открих, че самосъстраданието работи много по-добре. Стресирана съм, защо да не проявя милост към себе си, защото така бих постъпила с любим човек? Защо не приемам, че съм достоен за същата доброта и любов и не си помогна да се справя със стреса? Състраданието е здравословен механизъм за справяне със стреса, опитайте го.
Настойчивост, търпеливо отношение към работата
Запитайте се дали наистина искате да се посветите напълно на това. Преди да направите каквото и да било, заспивайте с това желание и се запитайте отново. Наистина ли трябва да промените този навик? Това ще доведе до трудности, фиаско или нов поглед върху себе си. Искате ли това?
Ако отговорът е категорично „да“... тогава се отдайте изцяло на процеса. Бъдете напълно екипирани с всички „оръжия“. Поставете си краен срок за отказване от навика след 3 дни.
Кажете на други хора за вашето решение и ги помолете да ви последват. Обещайте да им докладвате всеки ден или всяка седмица. Приемете го толкова сериозно, колкото всяко друго важно нещо в живота – брак, деца, работа, най-добър приятел.
След това направете следното.
Променете средата си
В Денят X направете каквото е необходимо, за да отрежете лесния достъп до натрапчивия навик – изхвърлете цигарите или бисквитките, помолете приятел да промени паролата на любимите ви сайтове за пазаруване, използвайте блокиращ сайт, който не може да бъде променен, изтрийте приложения от вашия телефон. Променете средата и няма да можете да се върнете към старата. Помолете хората около вас за помощ. Казах на децата, че им позволявам да ме напляскат, ако ме видят да ям бисквити, и те с радост се съгласиха! Помолих приятелите си да скрият рутера, докато не завърша с написването на една глава от книгата. Отидох в едно кафене да напиша книга и казах на семейството си, че няма да се върна вкъщи, докато не свърша.
Затрудняването на връщането към стар навик се нарича „копаене на канавка“. В момент на слабост не позволявайте на бъдещото ви Аз, лесно да се върне към старото. Улеснете себе си в придобиването на нов навик, дори и да е наистина трудно.
Не правете всичко това сами
Когато се стремим да променим срамен навик, ние се опитваме да го направим тихо, така че никой да не види нашия срам. И това е грешка. Да го направиш сам е много, много трудно. И този подход затвърждава мисълта, че правим нещо срамно и че трябва да се справим сами. По-добре е да получите нечия помощ. Подкрепата на други хора е по-надежден подход. Помолете някой да наблюдава напредъка ви и му обещайте да му се обадите, ако искате да се върнете към лошия навик. Присъединете се към онлайн форум и поемете ангажимент към неговите членове. Или намерете група за поддръжка.Не е нужно да го правите сами. Направете това с хора, които са поели по същия път или които искат да ви подкрепят. Когато се чувствате недостатъчно силни, ще имате подкрепа.
Практика на осъзнатостта и силата на паузата
Понякога имате натрапчиво желание да се върнете към стар навик и ако не го осъзнавате, лесно и без да мислите, му се поддавате. Това е императив, той действа несъзнателно. И тук най-важното - развийте осъзнаването на желанието, така че да го забележите и да го смятате не за императив, а по-скоро просто за усещане в тялото и евентуално за мисъл („Един път е възможно!“). С това осъзнаване имате избор, можете да се запитате дали наистина това е, което искате.
Опитайте се да задържите силата на навика на пауза, преди да се поддадете на желанието. Независимо дали ще посегнете към бисквитка, отидете в Amazon или отворите любимите си приложения за социални медии... забележете, че сте на път да направите това и се забавете. Само за няколко мига. Тази пауза ви позволява да осъзнаете действието, което сте се канили да предприемете, и желанието, което се е появило в тялото ви, за да го извършите. Как изглежда това желание? Фокусирайте се върху него за 10 секунди. Забелязвате ли стрес или дискомфорт, от който можете да се отървете само с помощта на стария навик? Помислете дали има друго действие, което ще ви помогне да се справите с това по по-здравословен начин?
Не спирайте
Това е процес на преквалификация на ума, който отнема време. Ще има рецидиви, провали, падания. Ето как протича процесът. Ако смятате, че правите нещо нередно, просто продължете. Не спирайте. Истинската магия се случва, когато се провалиш, но продължиш. Това е истинско обучение. Когато си в калта до колене и искаш да се откажеш, но продължаваш да буташ напред. Когато отново се поддадете на привличането и осъдите себе си, а след това си поемете дъх и опитайте отново. Не спирай. Можеш да го направиш !
Източник: zen habits
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.