ТРАЙНА//// Здравословен оптимизъм без токсична позитивност

В момента нещата са трудни, сложността и несигурността в света водят до стрес и безпокойство. На този мрачен фон се опитвате да останете позитивни. Но има важна разлика между поддържането на здравословен оптимизъм и предприемането на действия на база токсична позитивност.
Ако сте изправени пред токсична позитивност в себе си или в другите, това вероятно се основава на добри намерения, които са преминали здравословни граници. Този процес може да създаде негативна спирала, която да влоши нещата.
Останете позитивни по време на изпитания
Според проучване на MyPerfectResume хората съобщават за рекордни нива на изтощение, безпокойство и стрес, като 88% казват, че страдат от бърнаут. В допълнение, 32% от респондентите съобщават, че изпитват безпокойство, включително 30% с главоболие и 25% с мускулни болки, свързани прегарянето.
Опитът да останете оптимисти в тези условия е разумен отговор, но токсичната позитивност е това, което се случва, когато този оптимизъм отиде твърде далеч. Това включва игнориране на реалността, потискане на негативните емоции и опит да бъдете прекалено позитивни във всяка ситуация, независимо от реалността. Освен това хората, демонстриращи токсична позитивност, може също да се опитат да наложат нагласите си на другите.
Токсичната позитивност има множество отрицателни ефекти. Първо, когато хората демонстрират токсична позитивност, това може да доведе до отричане на реалността и подкопаване на способността им да реагират конструктивно на негативни ситуации. Второ, нежеланието за изразяване на истински емоции може да доведе до чувство на изолация от другите и може да причини проблеми за психичното здраве на човека, който изразява токсична позитивност.
Трето, когато някой действа с токсична позитивност и отрича емоциите на другите, това създава бариери пред формирането на отношения на доверие, защото те могат да имат чувството, че гласът им не се чува и цени. Четвърто, когато някой се възприема като неавтентичен, другите може да поставят под съмнение неговата честност или почтеност – отново пречейки на изграждането на взаимоотношения.
И така, как можете да бъдете позитивни, без да стигате до токсично поведение? Има някои стратегии, които работят:
Бъдете реалисти
Можете да избегнете токсичната позитивност, като сте наясно какво се случва - включително лошите новини или предизвикателствата, които възникват. Потискането или избягването на трудности или неудобни факти е класическа характеристика на токсичната позитивност. Избягвайте да заравяте главата си в пясъка. Вместо това потърсете информация и бъдете запознати. Не е нужно да прекалявате с негативното мислене или размислите над лоши новини, но трябва да държите очите си отворени за реални ситуации и обстоятелства.
Също така е важно да бъдете реалисти. Не е необходимо да коригирате прекалено токсичната позитивност, като мислите за всички най-лоши възможни резултати, но е конструктивно да сте наясно какво се случва и да се изправите пред необходимостта от вземане на решения. Влагайте енергия в отговор на проблемите, вместо да инвестирате енергия в тяхното запечатване.
Когато преживявате разочарование, свързано с вас или с другите, избягвайте да използвате неискрени положителни твърдения. Проучване, публикувано в Psychological Science, установи, че повечето хора вярват, че положителните твърдения могат да помогнат на настроението и самочувствието им. Но в експеримента хората, които се борят с ниско самочувствие и които също повтарят положителни становища като „Аз съм привлекателен човек“, се чувстват по-зле, отколкото преди да започнат да го правят.
Какъв е изводът? Понякога неавтентични или повърхностни решения са по-лоши от честната оценка на реалността. Насърчавайте и овластявайте себе си и другите, но спрете да използвате повърхностни изявления за добро настроение, които пречат на автентичността или действието.
Бъдете съпричастни
В същото време, когато сте наясно със ситуациите и реалностите, вие също ще трябва да сте в тон с хората и да бъдете съпричастни към тях. Помислете през какво преминават, задавайте въпроси и изслушвайте техните гледни точки.
Като утвърждавате през какво преминават хората и като присъствате до тях в трудни моменти, можете едновременно да ги подкрепите и да им дадете сили да се справят с трудностите. Това е полезно за тях и също така изгражда по-силна връзка, което е добре и за двама ви.
Добре е да си оптимист
Въпреки че е добре да избягвате токсичния подход към положителността, това не означава, че не трябва да бъдете оптимисти. Гледайте с надежда към бъдещето и предприемайте действия, за да намерите решения на проблемите, които са важни за вас.
Оптимизмът може да доведе до положителни резултати. В проучване сред над 70 000 души изследователи от Бостънския университет анкетираха респондентите относно техния оптимизъм и го сравниха със здравословните им данни за период от 10 до 30 години. Те открили, че тези, които са по-оптимистично настроени, увеличават дълголетието си с 11% до 15% и увеличават шансовете си да доживеят до 85-годишна възраст с 50%.
Тези ефекти върху дълголетието са били независимо от възрастта, образованието, болестите или депресията на участниците - и независимо от навиците, свързани с употребата на алкохол, упражненията или диетата. Изследователите смятат, че оптимизмът е толкова мощен, защото може да помогне на хората да се възстановят от стреса и да регулират емоциите.
Разликата между токсичната позитивност и здравословният оптимизъм е в дозата. Ако отричате реалността, може да навлезете в токсична територия. Но ако можете да бъдете съпричастни и избягвате да налагате позитивността си на другите, вие достигате разумен баланс и изграждате по-задълбочена връзка с другите.
………………
Стивън Корлет, главен изпълнителен директор на 180 Amsterdam, за FastCompany.com
Превод и редакция: Георги Георгиев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.