Вредните навици, които убиват успеха
Знаем, или само си мислим, че знаем. Мислим или вярваме в това, което ни устройва. Обективната гледна точка е ценно качество, което се гради с години, житейски опит и най-вече желание да отстъпиш от егото си. Съпротивата срещу всичко това е причината да се въртим в кръг, да затъваме в застой, вместо да вървим напред и нагоре. Самоизграждането – полезно и постъпателно минава през раздялата с ето тези вредни навици.
1. Навикът да се правят прибързани изводи
Често робуваме на самозаблудата, че можем да предвиждаме какво и как ще се случи и започваме да действаме според погрешните си представи за бъдещето. Животът обаче е това, което се случва, докато правим планове и винаги може да ни поднесе такива изненади, каквито дори и най-развитото въображение не може да роди. Така че, не слушайте само вътрешният си глас – той често е лош съветник. Не се доверявайте единствено на прибързаните му изводи. Същото се отнася и с пълна сила за отношенията ни с хората. Приложната психология е наука, а не черта от характера, с която се раждаме. Не се изкушавайте да вярвате, че разкодирате безпогрешно хората, че знаете причините за някои техни постъпки и последствията от тях. Тази нагласа често се превръща в предпоставка за конфилкти и недоразумения.
2. Навикът да се драматизира
Задълбаването в дреболии е равно на безмислен разход на енергия, която би могла да се насочи в полезни действия.
3. Навикът да се създават стереотипи, да се слагат етикети
Когато веднъж и завинаги определяме същността на нещата, сами затваряме хоризонтите си. Не се опитвайте винаги всичко да поставяте в определени рамки, може да се окаже, че е по-интересно, отколкото изглежда на пръв поглед.
4. Навикът да делим на черно и бяло
Палитрата на живота предлага хиляди варианти. Желанието да получим всичко или нищо, черно-белият светоглед просто ще ни попречи да забележим останалите нюанси. Няма идеална работа, съвършени хора, приятели и отношения. Великото изкуство е да се радваш на това, което имаш.
5. Навикът да се обобщава.
Често сме склонни да търсим тенденция в поредица от успехи или провали. В действителност, изобщо не е задължително няколко повтарящи се ситуации да бъдат закономерност.
6. Навикът, да приемаме нещата лично
Съчувствайте, помагайте, но не преживявайте чуждите проблеми.
7. Навикът да се доверяваме на спонтанни емоции
Вашите усещания показват вашето субективно възприятие на света. Да повторим – субективно! Което означава, че не винаги е вярно.
8. Навикът да бъдем апатични
Успехът следва победителя, или поне този, който вярва в победата. Бъдете оптимисти, очаквайте, търсете и вярвайте в доброто и ще получите това, към което се стремите! Хората с негативни нагласи често дори не забелязват възможностите, които биха могли да им донесат сполука.
9. Навикът да вършим всичко по правилата
Често самите ние се ограничаваме в определени рамки, които ни отмъщават с усложнения и неврози. Не създавайте ненужни препятствия там, където ги няма.
10. Навикът да ровим в миналото
Много по-добре е да оставим миналото на спокойствие, да простим всички обиди – на себе си и на другите и с чисто сърце да продължим да живеем. Разчистете ума и душата си от спомените за неуспехи и разочарования и вървете напред през живота с вяра в успеха и с надежда за по-добри дни.
Източник: Lifehacker.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.