Имате брак с предприемач? Водете преговори!

Имате брак с предприемач? Водете преговори!

Казват, че щастливият брак изисква и двамата партньори да правят компромиси. Лично аз не съм им голяма почитателка – звучи, сякаш човек се отказва или губи онова, което иска, за да удовлетвори нуждите на другия. Затова предпочитам да преговарям със съпруга си.

Преговорите са необходимост, винаги, когато двама души установят контакт – може да става въпрос за нещо простичко, като например вечеря или филм, или за решения с дълготрайни последици, като например в какво да инвестираме парите си или къде да отгледаме децата си. В преговорите няма победител или губещ, нито някой трябва да се отказва от желанията си – това е процес на открита комуникация, където партньорите си помагат взаимно, за да реализират мечтите си. Целта е и двамата да постигнат взаимно съгласие.

Изкуството на преговорите изисква много практика. Когато преговаряме, със съпруга ми следваме тези прости насоки:

  • Слушай и се опитвай да разбереш събеседника си;
  • Връзката е приоритет, затова се дръж уважително;
  • Старай се да задоволиш интересите и желанията и на двете страни.

Всеки ден човек участва в много и различни видове преговори. Написани са много статии, книги и блог постове за усвояването на това изкуство. Общото, което намирам между всички тях е, че трябва да сме убедителни. Въпреки че това е добър съвет, искам да обърна малко внимание на значението на преговорите в брака с предприемач.

Въпреки че преговорите са част от всеки брак, когато сте женени за предприемач, те са много по-динамични. Причината за това е третият партньор във връзката – бизнесът. Освен пари, време, секс, работа, семейство, деца и екскурзии, налице са парите на компанията, времето, отделено на компанията, и връзката на всеки от двамата съпрузи с компанията. Понякога може да става въпрос и за взаимоотношения с бизнес партньори и съоснователи, които също оказват влияние.

В брака си, понякога имам чувството, че лаптопът на съпруга ми е третото лице във връзката. Той постоянно го използва, защото обича работата си. Често чувствам, че трябва да се боря с проклетата машина за времето и вниманието му. Понякога се отчайвам, но винаги му споделям негативните си емоции. Разбрали сме се той да прекарва определени части от денонощието далеч от лаптопа, за да може да се фокусира върху мен и децата - когато се върне от работа, по време на вечеря и един час преди лягане. Разбира се, има много изключения от това правило, които съпругът ми трябва да компенсира, но обикновено успяваме да се придържаме към уговорката и да се чувстваме свързани.  

Помнете, че целта на преговорите е постигането на взаимно съгласие. Това не винаги е лесно и са необходими много жертви и от двете страни. Понякога вие ще се партньорът, който прави повече такива, друг път – обратното. Не винаги усилията ще са равни, а изходът справедлив, но в дългосрочен план всичко това си струва, защото ще можете както да запазите онова, което е важно за вас самите, така и да позволите на половинката си да преследва своите цели. Вземайки решения, с които и двамата сте съгласни, ще засилите връзката и сплотеността в брака си, ще можете да споделяте, да проявявате разбиране и да израствате заедно.

Прилагайки тази техника върху своя брак, открих, че постигането на взаимно съгласие е нещо, което изисква много труд. За щастие, с течение на времето и с повече практика, преговорите стават все по-малко заплашителни, а връзката – по-здрава.

Кристи Рамптън, блогър, за Entrepreneur.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ