По какво си личи слабият водач
Ето ви една интересна гатанка. Да речем, че сте високопоставен мениджър, но работата ви изисква да сте лидер, да разпознавате талантите и водачите, да решавате кой ще получи повишение, на кого ще бъдат възложени допълнителни отговорности и кой ще оглави проект или екип. Как ще разберете кой би бил подходящият човек при определени обстоятелства?
Има множество статии за характерните качества на силните и способни ръководители, но кои черти са присъщи на слабите?
Ето няколко признака, които подсказват, че даден служител не става за отговорна мисия:
1. Липса на съпричастие
Това е един от ключовите индикатори, че някой не става за лидер. Ако човек не може да постави себе си на мястото на другите и да погледне ситуацията през техните очи, той никога няма да бъде истински водач.
2. Страх от промяна
Промяната е плашеща за всички, особено когато става въпрос за много пари или работни места. Но лидерите, които не могат да я приемат, със сигурност ще изостанат.
3. Прекалено склонни са да правят компромиси
Умението да се открива решение, което да е изгодно за всички страни, е дарба, но онези, които прибързано правят компромис с идеите си, няма да са от полза на екипа. Съществува специфичен баланс между знанието, кога да отстъпим, и това, когато да браним идеите си.
4. Разпореждат се прекалено много
Погрешното схващане, че хората, които се държат заповеднически, са добри ръководители, е доста разпространено. Всъщност, истината е точно обратната. Някой, който само бълва нареждания, едва ли ще спечели лоялността на служителите си, нито ще успее да ги мотивира. Истинските лидери имат последователи, които искат да бъдат водени.
5. Колебливост
Лидерите трябва да вземат решения. Ако ви се струва, че някой прекалено много размишлява както върху важните, така и върху маловажните избори, той вероятно ще се сблъска с много трудности на лидерския пост. Подобно поведение е признак на ниска увереност.
6. Неумение да преценява хората
Личност, която не може да преценява приятелите и колегите си, вярва на глупави оправдания и не може да прозре истинската същност на човека срещу себе си, няма да се обгради с хората, които биха му помогнали да стигне до върха.
7. Неумение да поддържат баланс
Някой, който пристига първи в офиса и си тръгва последен, може на пръв поглед да изглежда като идеалния кандидат за лидерското място, но се запитайте дали умее да води балансиран живот. Липсата на баланс може да доведе до хронична преумора и е признак, че този човек може би има неразумни очаквания от екипа си.
8. Самонадеяност
Човек, който се държи така, сякаш може да се справи с всичко – и сякаш е единственият, който може да свърши работата, както трябва, - едва ли ще е добър лидер, тъй като би бил прекалено зает да се занимава със задачите на всички останали.
Не казвам, че притежанието на тези характеристики автоматично означава, че даден служител не е подходящ за лидерския пост. Всъщност вярвам, че хората могат да се учат да преодоляват лошите си навици и да стават все по-добри водачи. Но ако ваш подчинен притежава повече от едно от тези качества, той не е готов да води. Ако имате възможност да му помогнете да израсне, отделете нужното време, за да го насочите към проблемите, и му дайте възможността да се усъвършенства. По този начин сами ще моделирате следващия велик водач.
Бърнард Мар, Консултант по стратегии, мениджмънт и анализ, за Entrepreneur.com
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.