Бихте ли работили за... себе си?

Бихте ли работили за... себе си?

През последните 15 години съм участвал в Q&A сесии с над милион души, на повече от 1000 събития по цял свят. Едва на шепа от тези събития никой от присъстващите не е изливал недоволството си от своя работодател. Тази тема изскача непрекъснато, независимо къде съм, пред кой бранш или компания говоря.

Проблемите варират от „Шефът ми е твърде труден и взискателен“ и „На шефа ми не му пука за мен, всичко се върти около него“ до „Скъсвам си задника, но шефът ми не признава моето представяне“ и „Няма значение колко много вършиш, а кого познаваш“. Не се сещам за оплакване, което да не съм чул.

Основният въпрос обаче е един... Хората искат да знаят как да постъпят в тези ситуации. „Просто не издържам. Да напусна ли?“ или „Да поискам ли да ме преместят?“, или „Да се обърна ли към прекия ръководител на шефа ми?“, или „Просто трябва да го търпя ли?“

От години се опитвам да давам съвети от сорта на:

1. „Постигнете определен брой цели за определен период от време, преди да предприемате драстични мерки.“;

2. „Да се обръщате към шефа на шефа си почти винаги е сигурен начин да загубите битката.“;

3. „Опитайте се да инициирате откровен, но необвинителен разговор с шефа си.“

Въпреки че съм опитал общо взето всичко, никога не съм успявал да удовлетворя тези нещастни служители.

Преди няколко месеца обаче ми хрумна един – мисля, по-добър – отговор, що се отнася до професионалното развитие. Обърнах въпроса към неговия автор, задавайки друг въпрос, който може да бъде полезен не само в конкретния случай, но и в много бъдещи ситуации; въпрос, който – надявам се – ще помогне на хората да станат по-добри шефове:

„Бихте ли работили за... себе си?“

Да, този въпроси изисква определена степен на самопознание, за да може човек да признае недостатъците си, но си струва да видите лицата на хората, когато се замислят честно за собствените си лидерски качества. На самоуверените и познаващи себе си личности е доста трудно да дадат отговор. Затова пък, съдейки по позитивните имейли и писма, които съм получил до момента, хората смятат това упражнение за много полезно. Мнозина се възползваха от шанса да отделят време, за да помислят за – и запишат черно на бяло – силните и слабите си страни и – благодарение на записките си – започнаха да работят върху своите недостатъците, за да станат по-силни и ефективни лидери. Лидери, които хората биха следвали.

И така... Бихте ли работили за себе си?

Ако не, защо и какво смятате да направите по въпроса?

Джак Уелч, основател на Jack Welch Management Institute, за LinkedIn.com

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ