Провалът - ключ към успеха. Защо?
Във филма „Аполо 13“ героят на Ед Харис изрича запомнящото се „Провалът не е вариант“. В бизнеса обаче играят толкова много променливи, че провалът е не просто вариант, а в определени етапи дори неизбежност. И все пак, тази реплика е една от многото досадни, които хората изричат смущаващо често.
LinkedIn изобилства от статии и списъци за изграждане на успешен бизнес, но много малко е писано за причините, поради които е полезно да "падаме на меките си части". Според скорошна статия в Entrepreneur, всички трябва да започнем да се държим като учени. За тях провалът е поредното късче полезна информация, която в крайна сметка ги отвежда до правилното решение. Или както казва авторът на материала:
„За ученият негативният резултат не е признак, че той е лош учен. Всъщност е точно обратното. Опровергаването на дадена хипотеза често е също толкова полезно, колкото доказването й, защото сте научили нещо по пътя.“
Има една философска школа (към която спадам и аз), според която хората, стартиращи проект със страх от провала, са много по-застрашени от неуспех, тъй като негативната им нагласа се отразява на резултата. Първо, затварят съзнанието си за креативността, защото всичко иновативно автоматично носи по-висок рисков елемент. Ако нещо не е правено преди, значи по природа е недоказано и по-вероятно да се сгромоляса. И второ, ако предприемат някакъв уникален подход и той се провали, са по-склонни да се откажат, отколкото да опитат отново и да осъзнаят пълния потенциал на идеята.
Номерът е да се научите да приемате провалите, да се учите от тях и да продължавате нататък. Д-р Джон Максуел е световен експерт по лидерство, чието ключово прозрение е простичко. Всичко се свежда до упорството. Той дава за пример Томас Едисън, когото веднъж попитали – докато разработвал прототип на електрическата крушка – как може да продължава да опитва, след като е претърпял множество провали. Отговорът му?
„Не съм се провалил. Просто открих 10 000 начина, които не работят.“
Но не само хората като Едисън са се проваляли колосално в даден етап от кариерата си. Учебниците по история преливат от пример за разочароващи първи опити. Уолт Дисни (който губи първата си работа, защото е бил „отвеян“), Ейбрахам Линкълн (един от 4 американски президента, които фалират) и Хенри Форд (изразходил първата си инвестиция за производството на една-единствена кола) са само няколко прочути примера.
И все пак всеки един от тях е бил жилав и се е придържал към 5-те златни правила за това, как да обърнете провала в своя полза:
1. Отхвърляйте отхвърлянето – успешните личности знаят себестойността си и никога не се възприемат като неуспели, дори когато нещата не се развият според очакванията им;
2. Поемайте вината – никога не сочете с пръст околните; приемайте всяка ситуация такава, каквато е; преглъщайте и коригирайте;
3. Провалът е временен – огромна пропаст, от която не бихте могли да се измъкнете, или трамплин към нещо по-велико? Познайте коя пътека избират победителите.
4. Реалистични очаквания – всички се проваляме от време на време. Нищо и никой не е идеален. Приемете го;
5. Фокусирайте се върху предимствата/Елиминирайте слабостите – разпознайте талантите си, наблегнете на тях и ако имате недостатъци, открийте хора, които могат да ги компенсират.
Нека бъдем честни. Всички сме се сблъсквали с подобни ситуации. Онези грозни моменти, когато нещо се обърка и не искаме нищо друго, освен земята да се отвори и да ни погълне. След близо 30 години опит в света на бизнеса съм загубил бройката на всички пъти, в които съм падал по нос (макар че някъде там сигурно има хора, които с удоволствие биха ми напомнили!). Но личностите, които стигат до победата, са онези, които се изправят, изтупват и продължават. Или както казва сър Ричард Брансън:
„Ще работя ден и нощ, за да избегна провала, но ако не успея, ще се изправя на следващия ден. Най-важното за предприемачите е да не се отчайват от неуспехите.“
Стив Блейкман, директор на отдел Global Accounts в OMD, за LinkedIn.com
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.