Мислите, които работодателите никога не изричат на интервю за работа
Идеалните интервюта за работа са онези, в които интервюиращият говори малко, а кандидатът - много. Все пак, целта на тези срещи е последният да блесне. Но има някои неща, които работодателите биха искали да кажат на потенциалните си служители преди началото на „разпита”. Ето кои са те:
1. „Искам наистина да се откроиш от останалите”.
Тъжната истина за интервютата е, че след края им работодателите често не помнят нищо за кандидатите. (Дали е нечестно? Разбира се. Дали е реално? Абсолютно!) Това значи, че с колкото повече потенциални служители се срещаме и колкото повече време прекарваме в интервюирането им, толкова по-вероятно е да запомним някои от тях по впечатлението, което са ни оставили, отколкото по дългия списък с факти.
Затова, когато дойде време да решим кой е най-добрият кандидат, може в първия момент да назовем някого като „мъжът с лилавите велурени обувки” или „студентът от университета „Дюк“, който говори 4 езика”.
Иначе казано, работодателите по-скоро ще ви запомнят по „кукичките” – ласкави или не. Използвайте този факт в своя полза. Кукички могат да бъдат облеклото ви, извънработните ви интереси или необичайните подробност от детството ви, но много по-добри такива са проектът, който сте завършили за два пъти по-малко време, или невероятната сделка, която сте сключили. Вместо да ме оставяте сам да избера как да ви запомня, дайте ми една или две ценни причини, поради които няма да ви забравя!
2. „Не искам да се открояваш с песимизма си”.
Отново, забравете, че интервюиращите ще запомнят и думичка от това, което сте казали. И все пак, те ще запомнят негативните ви коментари – например, оплакванията, които имате към настоящите си шефове, колеги или клиенти.
Ако, да речем, не ви е приятно да ви следят изкъсо, по-добре кажете, че искате да разполагате с повече отговорности и власт. Разбираме, че имате основателни причини да си търсите нова работа, но държим да знаем и защо искате именно тази, а не колко нещастни се чувствате на настоящата.
Не забравяйте, че интервюто за работа е като първата среща – знаем, че се стремите да се покажете във възможно най-добрата си светлина. Затова, ако мрънкате и се оплаквате сега, ще останем с впечатлението, че след няколко седмици - когато меденият месец вече е приключил - си имаме работа със сериозна заплаха.
3. „Надявам се да не започнеш с обяснения за това, колко много искаш тази работа”.
Наистина искаме да искате тази работа – но не и преди да сте разбрали какво включва тя. Може да се наложи да работите по 60 часа седмично, да пътувате през повечето време или да се отчитате пред някого, който има по-малко опит от вас.
Независимо колко проучвания сте правили, няма откъде наистина да знаете какво се изисква от вас, докато не разберете всичко за поста, за който се борите. (Един хубав начин да направите това, е като задавате наистина умни въпроси.)
4. „Искам да задаваш въпроси, които наистина са важни за теб”.
За нас е важно да знаем дали си струва да ви наемем, но също толкова важно е да се уверите, че позицията подхожда на личността ви. Затова искаме да задавате правилните въпроси: какво очакваме да постигнете от самото начало, какви са качествата, които правят най-добрите ни служители толкова успешни, какво бихте могли да направите, за да постигнете желаните резултати, как ще бъде оценявано представянето ви – всички подробности, които са от значение за вас, а оттам и за нас.
В крайна сметка, вие знаете какво прави трудът ви стойностен и приятен за вас. Ние – не. Няма друг начин да разберем дали искате работата, ако не задавате страхотни въпроси. Затова действайте.
5. „Не ми се иска да задаваш въпроси, които не са свързани с работата”.
Знаем колко необходим е балансът между личния и професионалния живот. Той е нещо, към което всички се стремят. И все пак, запазете въпросите за отпуските, по-дългите обедни почивки и продължителността на работния ден. Нека първо разберем дали именно вие сте подходящият кандидат за поста; дали задачите и отговорностите ви подхождат. После ще говорим за останалото.
6. „Искам да те харесам”.
Очевадно е, нали? Но, освен това, е от огромно значение. Уменията и квалификациите са важни, но също така искаме да работим с личности, които харесваме и които отвръщат на симпатиите ни. Затова се усмихвайте и демонстрирайте ентусиазма си. Връзката служител-работодател наистина е връзка – тя започва с интервюто за работа (ако не и преди това).
Кандидатът, който направи наистина добро първо впечатление и инициира тази професионална връзка, мигновено се превръща в акула на фона на дребните рибки, които също се борят за поста. Може да сте невероятно квалифицирани, но ако не сметнем, че ще ни бъде приятно да работим с вас, по-вероятно е да не ви наемем. Животът е твърде кратък, за да общуваме с токсични хора.
7. „Искам да си енергичен и инициативен”.
Очакваме да сте положили поне малко усилия, за да се запознаете с компанията - това е направо задължително. За да останем наистина впечатлени, използвайте наученото и ни демонстрирайте как точно бихте допринесли за успеха на организацията. Ако имате специални умения, обяснете какви ползи биха могли да извлечем от тях.
Поставете се на наше място – трябва да ви плащаме за свършената работа, затова бихме искали да знаем, че възвращаемостта на инвестициите ни е сигурна. Накратко, с удоволствие ще ви превърнем в суперзвезда… но би било чудесно, ако вече сте поне звезда.
8. „Сега вече искам да ми кажеш, че искаш работата, както и защо”.
В края на интервюто би трябвало вече да имате представа дали искате работата. Ако ви е необходима допълнителна информация, кажете ни, за да ви помогнем да вземете информирано решение. Ако разполагате с достатъчно, направете това, което правят всички успешни търговци – поискайте работата.
Първо, ще ни хареса фактът, че сте попитали – ние искаме да искате работата. Но, освен това, за нас е важно и защо я искате. Запознайте ни с причините: умеете да работите с различни типове хора и екипи, обичате да пътувате… Поискайте работата и докажете обективно, че тя е подходяща за вас.
9. „Харесва ми, когато правиш допълнителни коментари, особено такива, които се вписват естествено”.
Всеки работодател обича допълнителните коментари след края на интервюто. Ако не друго, то поне можете да проявите учтивост, казвайки, че ви е било приятно и че ще се радвате да отговорите, ако имаме допълнителни въпроси. Но учтивостта може да не ви открои от останалите.
Наистина ни е приятно – и запомняме, – когато коментарите ви са свързани с тема, която сме обсъдили по време на интервюто. Може да сме говорили за техники, чрез които да подобрим качеството на работа на служителите си, а вие да предложите да ни изпратите своите конструктивни съвети; може би споделяте интереса на интервюиращия към мотоциклетизма и предлагате да му изпратите своя снимка с Валентино Роси преди състезанието MotoGP в Мугело (позеленявам от завист!).
Колкото повече внимавате по време на интервюто, толкова по-лесно ще ви бъде да измислите допълнителни коментари, които се вписват естествено в ситуацията.
Запомнете, че интервюто поставя началото на една важна и продължителна връзка. Дори най-професионалните взаимоотношения са базирани на искрената комуникация.
Джеф Хейдън, помощник-редактор на списание Inc., в LinkedIn
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.