Пет съвета за сваляне на стреса

Пет съвета за сваляне на стреса

Пет съвета за сваляне на стреса

Стресът е състояние, до което ни докарват работната среда, шефовете, колегите, цепенето на секундата. Или пък се докарваме ние сами. Стресът ни прави раздразнителни, замъглява преценките, задълбочава преумората, преувеличава проблемите и ни кара да правим нелогични неща.

Има ли начин за справяне със стреса? Разбира се. Има много начини, някои от които изискват време или пък радикално решение. Има и по-прости начини – ето 5 лесни правила, които помагат. Предлага ги Обсерваторията за предприемачество и здраве на „Harmonie Mutuelle”.

Идентфицирайте източниците на стрес

Често стресът се дължи на страха или чувството за вина, че не сте на ниво. За да го преодолеете, опитайте да разберете какво ви тревожи. Прекалено много работа? Прекомерни изисквания? Непостижими цели? Недостатъчно средства за постигане на целите? Шеф, който не ви изслушва?

Ако откриете източника на стреса, ще може да преговаряте за срокове, допълнителни ресурси или предефиниране на целите.

Знайте докъде са вашите граници

Един от начините да предотвратите ескалацията на напрежение е да можете да отстоявате себе си. Не бъдете таралежи, но не бъдете и безропотни, съветват експертите по човешки ресурси. Мениджърите са склонни да претоварват с работа служителите, които не успяват да кажат „не”. По-твърдото „не” пък може да предизвика конфликт. Между тези две крайности е поведението на уверения в себе си човек.  Иначе казано, излагайте аргументи, ако не сте съгласни с нещо, но без да отричате и чуждите аргументи.

Разчитайте на хората около вас

Подложени на стрес, много хора правят грешката да се изолират. Точно обратното – в такива моменти е важно да си „излеете” състоянието на духа пред вашите колеги, близки или приятели. Изберете събеседници, на които имате доверие. Често социалните връзки, смехът, споделянето ще ви помогнат да си върнете обективността. Понякога, ако разкажете една проблемна ситуация, тя престава да е драматична или пък започвате да я виждате от друг ъгъл и тогава можете да намерите решение. Външният добронамерен поглед ще ви помогне да разберете какво се е случило и да реагирате по-ефикасно.

Създайте си хигиена на живеене

Многобройни изследвания показват, че хората понасят по-леко стреса, ако живеят здравословно. Да се чувствате добре в телата си означава и да разсъждавате по-ясно и по-добре да се справяте със ситуациите, преди да са станали трудни. Добрата рецепта за здравословен живот? Най-малко 6 часа сън на денонощие, 2 паузи за релакс от 5-10 минути през деня и редовна физическа активност (най-малко 30 минути ходене пеша на ден) ще ви помогнат да се разтоварите от напрежението. Добрият хранителен режим също помага в битката с преумората. Антистрес храна? Повече витамини, по-малко калории, по-малко вредни мазнини и стимуланти – алкохол, кафе, цигари.

Въоръжете се с прости техники

Използването на психиката е добър начин да прогоним временно стреса. Ето едно упражнение: представете си за няколко минути картина или предмет, свързани с приятни преживявания и спомени. Например снимка на децата от ваканцията, бурканче с пясък от плажа… чудесен антистрес, с който лесно ще се откъснете от работната си среда в момента и ще си припомните състоянието на добро настроение, радост, блаженство.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ