ByteDance няма планове за продажба на TikTok

ByteDance няма планове за продажба на TikTok

ByteDance няма планове за продажба на TikTok

Китайската компания майка на TikTok - ByteDance заяви, че няма намерение да продава американския си бизнес, след като САЩ приеха закон, който да я принуди да продаде изключително популярното приложение или да рискува то да бъде забранено в Америка, пише Би Би Си.

„ByteDance няма никакви планове да продава TikTok“, публикува компанията в официалния си акаунт в Toutiao, социална мрежа, която притежава.

От TikTok не са отговорили веднага на искане за коментар от Би Би Си.

По-рано тази седмица TikTok заяви, че ще оспори „противоконституционния“ закон в съда.

Изявлението на ByteDance дойде на фона на информация в медиите, че компанията проучва опции за продажба на TikTok без алгоритъма, който го захранва.

„Съобщенията на чуждестранни медии за продажба на TikTok от ByteDance не са верни“, подчерта компанията.

Мярката за продажба или забрана беше подписана президента на САЩ Джо Байдън в сряда, катао така се превърна в закон.

Затягането на контрола на Пекин върху частните компании породи опасения в САЩ и други западни страни за това колко контрол има Китайската комунистическа партия върху ByteDance и данните, които притежава.

TikTok многократно отрече твърденията, че китайското правителство има контрол върху ByteDance, като каза, че неговата компания-майка „не е агент на Китай или друга държава“.

Според TikTok, китайските основатели на ByteDance притежават 20% от акциите чрез контролен дял в компанията.

Около 60% са собственост на институционални инвеститори, включително големи американски инвестиционни компании Carlyle Group, General Atlantic и Susquehanna International Group.

Останалите 20% са собственост на нейните служители по целия свят, а трима от петимата членове на борда на ByteDance са американци.

Китайското правителство също отхвърли подобни опасения като параноя.

Новият закон дава на ByteDance девет месеца за продажба на бизнеса и допълнителен тримесечен гратисен период, преди евентуална забрана да може да бъде наложена.

Това означава, че крайният срок за продажба най-вероятно ще дойде някъде през 2025 г., след като победителят от президентските избори в САЩ през тази година встъпи в длъжност.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ