ChatGPT отваря вратата към 4-дневната работна седмица, смята Нобелов лауреат
Революцията на ChatGPT отваря вратата към четиридневна седмица, като осигурява голямо повишаване на производителността за редица работни места. Това заяви носителят на Нобелова награда за икономика Кристофър Писаридис по време на интервю на конференция в Глазгоу, предаде Блумбърг.
Писаридис, който е професор в Лондонското училище по икономика и специализира във въздействието на автоматизацията върху работата, каза, че пазарът на труда може да се адаптира достатъчно бързо към чатботовете, поддържани от изкуствен интелект.
„Аз съм много голям оптимист, че можем да увеличим производителността. Бихме могли да подобрим благосъстоянието си като цяло и бихме могли да имаме повече свободно време. Можем лесно да преминем към четиридневна седмица“, каза той.
Чатботове, като ChatGPT на OpenAI и Bard на Google, бяха приветствани като потенциално трансформираща технология, която може да предизвика бум на производителността, но също така да постави под риск стотици милиони работни места.
Писаридис е на мнение, че технологията може да бъде използвана за злонамерени действия, като например наблюдение или нахлуване в личния живот, но е категоричен, че тя може да направи „голяма разлика“ в производителността, ако се използва добре.
„Може да ни отърве от много скучни неща, които правим на работа... и след това да останат само интересните неща“, каза той. Преходът за работниците ще бъде направен по-малко болезнен чрез по-бавно приемане от компаниите, въпреки че технологията се „движи бързо“, добави той.
Някои са загрижени за въздействието, което технологията може да има върху обществото. Техническите лидери, включително Илон Мъск, подписаха отворено писмо миналия месец, призовавайки за шестмесечна пауза в разработването на системи, базирани на ИИ, които са по-мощни от току-що пуснатият GPT-4 на OpenAI.
„Просто няма ограничение за това колко работа може да генерира човечеството, ако наистина иска да работи“, каза Писаридис. „Ще отнеме много време, за да има реално въздействие и през това време хората ще се приспособят. Това, от което се нуждаете в тази корекция, е основно повишаване на уменията“, добави той.
Неговите коментари идват след доклад на Goldman Sachs, че ИИ може да замени еквивалента на 300 млн. работни места на пълен работен ден. Икономистите на банката също твърдят, че това може да бъде трансформиращо за производителността и растежа на БВП.
„Комбинацията от значителни спестявания на разходи за труд, създаване на нови работни места и по-висока производителност за работниците повишава възможността за бум на продуктивността, който значително да увеличи икономическия растеж“, посочиха икономистите на Goldman. „Изчисляваме, че ИИ в крайна сметка може да увеличи годишния глобален БВП със 7%.“
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.