Dgital age: Техно пробиви и открития

Dgital age: Техно пробиви и открития

Какво ново в света на технологиите и откритията? Вижте нашата седмична селекция.

Ексклузивната версия на PlayStation 5 продадена за 6050 евро и маскирана с пица

Снимка: Shutterstock

Собственикът на PlayStation 5 с платка девкит продаде устройството за €6050 , маскирайки конзолата като PlayStation Pizza Kit, тъй като Sony забранява продажбата на устройства за разработчици. Това съобщава порталът Tom's Hardware.

PlayStation 5 devkit беше представен за първи път през 2019 г. Тази версия има различен дизайн в сравнение с конзолата, пусната през ноември 2020 г. И така, в горната част на кутията му има V-образна вдлъбнатина, в която продавачът е поставил парче пица, за да маскира конзолата като PlayStation Pizza Kit. По-рано няколко комплекта за разработка на PS5 са попаднали в ръцете на редовни потребители. През 2022 г. YouTuber Macho Nacho Productions получи един от тези devkits, който е оборудван с малък вграден дисплей за показване на системна информация. PS5 Dev Kit има USB-C порт, четири USB 3.0 конектора, един USB 2.0 конектор и два LAN порта. Устройството разполага с 2,4 TB място за съхранение и изисква текущ лиценз за разработчици за активиране. Очаква се Sony да пусне PlayStation 5 Pro преди края на 2024 г. Вероятно комплектите за разработка на новата конзола вече са достъпни за големи студия и разработчици.

Apple вади хит на "умен" часовник с пластмасов корпус и с 50 долара по-евтини

Снимка: Shutterstock

Технологичният гигант Apple работи върху най-бюджетната версия на модела Apple Watch SE в историята. За разлика от сегашните модели, корпусът на новата версия ще бъде изработен от пластмаса, а не от алуминий. Това ще намали цената на устройството и ще се конкурира с Samsung Galaxy Watch FE, който струва $200 . Това съобщава Марк Гърман, известен инсайдър и журналист от Bloomberg.

Сега Apple Watch SE се продава за $250. Последната актуализация на дизайна на този часовник беше през 2022 г., когато компанията замени керамиката с найлонов композитен материал в задната част на устройството. Очаква се часовниците на Apple с пластмасов корпус да струват с $50 по-малко. Освен това Гърман казва, че компанията продължава да работи върху функциите за откриване на кръвно налягане и сънна апнея, но е срещнала предизвикателства. Технологията, която измерва високо кръвно налягане се е оказала несъвсем надеждна при тестването. Функцията за откриване на апнея може изобщо да не се появи поради загубен патентен спор с компанията за медицински технологии Masimo.

Роботи сглобяват нови смартфони Xiaomi без човешко участие

Снимка: Getty Images

Пекин стана мястото на старта на фабрика от ново поколение за производство на смартфони Xiaomi. Това съобщава GizmoChina, позовавайки се на думите на изпълнителния директор на компанията Лей Джун.

В новия завод, разположен на площ от 81 хиляди квадратни метра,  човешкото участие е напълно изключено, тъй като всички операции се извършват от роботи. Цялото производствено оборудване е способно да взаимодейства помежду си автономно и да поддържа кристална чистота, премахвайки праха дори на микро ниво. Интелигентни системи контролират качеството на продуктите.

Лей Джун нарече отварянето на интелигентната фабрика малка стъпка за Xiaomi в изследването на бъдещето. Производственият процес е настроен да произвежда един смартфон на всяка секунда. Годишното производство на новата фабрика е поне 10 милиона смартфона. Новооткритият завод в Пекин е сертифициран като „национално референтно предприятие за интелигентно производство“.

Хеликоптер на  Pegasus лесно се превръща в летящ автомобил тип бъги

Снимка: Getty Images

Австралийската компания Pegasus сменя регистрацията си във връзка с преместването си в далечния Лас Вегас, където ще продължи  проточилото се разралотване на своя летящ автомобил. Неговият прототип Pegasus E беше представен за първи път през 2021 г. Ставо дума за едноместен хеликоптер с автоматично сгъващи се роторни перки, след което се превръща в автомобил с отворено шаси, подобно на бъги. Машината крие много загадки. Например, не е напълно ясно как работи електрическият компонент на хибридната задвижваща система. Най-вероятно основната движеща сила е двутактовият двигател Pegasus 800 с мощност 160 к.с.  Теглото на автомобила без гориво и товар е 265 кг, с около 100 кг по-тежък. По време на полет Pegasus ускорява до 160 km/ч, издига се на височина до 1800 м, където може да остане в продължение на три часа, преодолявайки до 420 km.

На земята изглежда не по-малко впечатляващо. На магистралата е напълно способен да развие скорост от 120 км/ч. Колата уверено преодолява завои, в които тя като картинг едва забележимо се накланя на една страна. Благодарение на компактните си размери, лесно ще се побере в стандартен гараж и няма да създава проблеми на съседите по паркингите.  Корпусът и отварящите се нагоре врати са изработени от въглеродни влакна. Pegasus вече получи „билет до небето“ - сертификат от Австралийския орган за безопасност на гражданската авиация (CASA).

Технологична революция: Япония ще  замени 25 000 камиона с 500-километров автономен конвейер

Снимка: Getty Images

Япония изглежда е на прага на нова технологична революция, този път в областта на товарния транспорт. Правителството на страната планира да свърже големите градове с автоматизирани транспортни линии, по които милиони тонове товари ще се придвижват почти безшумно, без вредни емисии и без участието на хора. Както съобщава The Japan News, този проект се обсъжда в Министерството на земеделието, инфраструктурата, транспорта и туризма от февруари. Според него първата линия може да свърже Осака с Токио. Уникалният транспортен проект ще помогне на Япония да реши проблема със сериозния недостиг на работна ръка, който е свързан с демографския срив през последните години. Така още сега, поради рязко увеличения обем на онлайн пазаруването, има остър недостиг на шофьори на камиони. Пускането в експлоатация на 500-километрова автоматизирана логистична линия ще замени до 25 000 камиона. Все още няма решение как точно ще се движат товарите по него. Линията вероятно ще използва автономни електрически палети, както и масивни транспортни ленти, разположени покрай магистрали или в тунели под пътя. Като се има предвид бързото развитие на безпилотните технологии, появата на такава линия до 2034 г. изобщо не изглежда фантастична.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ