Digital Age: Блокирани в скъпа надпревара
Няма съмнение, че сме в надпревара във въоръжаването с изкуствен интелект, казва Джон Колинс. Той е работил в областта на ИТ в продължение на 35 години на различни позиции, включително като софтуерен програмист, системен мениджър и главен технологичен директор.
Сега е анализатор в изследователската фирма Gigaom. Настоящата надпревара във въоръжаването беше подтикната от стартирането на ChatGPT в края на 2022 г.. Оттогава са се появили много такива генеративни системи за изкуствен интелект и милиони хора ги използват всеки ден, за да създават произведения на изкуството, текст или видео, казва Колинс, цитиран от BBC.
За бизнес лидерите залогът е голям. Генеративните системи за изкуствен интелект са много мощни инструменти, които за минути могат да обработят повече данни, отколкото един човек би могъл да обработи за няколко живота.
Изведнъж лидерите на компаниите осъзнават какво може да им позволи ИИ, както и на техните конкуренти, да постигнат - обясни Колинс.
„Страхът и алчността са движеща сила. И това създава лавина от инерция“, казва той.
При подходящо обучение персонализираната система за ИИ може да позволи на компанията да изпревари конкурентите си с пробив в научните изследвания или чрез намаляване на разходите чрез автоматизиране на работата, която в момента се извършва от хора.
Във фармацевтичния сектор фирмите персонализират ИИ, за да им помогне да открият нови съединения за лечение на болести. Но това е скъп процес.
„Имате нужда от специалисти по данни и от инженери по моделиране“, обяснява Колинс. Тези учени и инженери трябва да разбират, поне до известна степен, областта на фармацевтиката, в която ще работи ИИ.
И не спира дотук. „Нуждаете се от инфраструктурни инженери, които могат да изградят вашите платформи за изкуствен интелект“, продължава той.
Такива висококвалифицирани работници не се намират лесно.
Просто няма достатъчно хора, които „разбират как да направят тези системи, как да ги накарат да работят наистина и как да решат някои от предизвикателствата, които предстоят“, казва Андрю Рогойски, директор по иновациите в Института за ИИ, ориентиран към хората, към Университета в Съри.
Той добавя, че заплатите на тези, които могат да се справят с тези предизвикателства, са достигнали „абсурдни“ нива, защото те са толкова важни.
„Бихме могли да произведем стотици доктори на науките по изкуствен интелект, ако имахме капацитет, защото хората биха им дали работа.“
Освен недостига на умения, самото получаване на достъп до физическата инфраструктура, необходима за широкомащабен ИИ, може да бъде предизвикателство.
Компютърните системи, необходими за управлението на ИИ за изследване на лекарства за рак, обикновено изискват между две и три хиляди най-нови компютърни чипа.
Цената само на такъв компютърен хардуер може лесно да достигне до 60 млн. долара (48 млн. паунда), дори преди разходите за други основни елементи като съхранение на данни и мрежи.
Част от проблема за бизнеса е, че този вид изкуствен интелект се появи доста внезапно. Предишните технологии, като например появата на интернет, се изграждаха по-бавно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.