Digital Age: Техно пробиви и открития
Техно пробиви и открития е част от новата ни седмична рубрика Digital Age, в която ще ви представяме новости в областта на технологичния прогрес от всяка сфера на живота и бизнеса.
Версията Microsoft Office 2024 ще работи без абонамент и интернет
Американската корпорация Microsoft пуска нова версия на пакета приложения Office, която не изисква абонамент или интернет връзка. Предварителната версия на Microsoft Office 2024 ще излезе през април 2024 г., а пълното стартиране ще се състои по-късно през 2024 г. Пакетът Office 2024 може да бъде купен с еднократно плащане; препоръчителната цена започва от $149. Вероятно той ще бъде предлаган със значителна отстъпка в бъдеще. Office 2021 в момента струва $45, а Office Professional Plus струва $39. Корпорацията активно популяризира абонаментната услуга Microsoft 365, но тя изисква постоянна интернет връзка. Office остава много популярен продукт, насочен към корпоративни клиенти и не изисква постоянна връзка с интернет. Office 2024 няма да интегрира ИИ функции, но Excel ще получи десетки подобрения, включително динамични диаграми, а Outlook ще получи подобрени инструмени за организация и търсене. В пакета също няма да има приложението Publisher, което Microsoft планира да спре да поддържа през 2026 г. Office 2024 ще бъде съвместим с 32- и 64-битови операционни системи Windows 11, Windows 10 и MacOS.
Снимка: Shutterstock
Китай направи гигантско оръдие за изстрелване на космически совалки в орбита
Китай приключва работата по създаването на електромагнитна пушка за космически изстрелвания, твърди в публикация South China Morning Post. Това ще бъде най-голямата и най-мощна система в света, способна да изхвърля в орбита обекти с тегло до 50 тона. В САЩ открито критикуваха идеята, базирайки се на факта, че техните технолози не са успели с подобен проект навремето. Идеята еобектът да се ускори до скорост от поне 1,6 Маха с помощта на „земна“ енергия – атомна електроцентрала, голямо количество експлозиви или нещо друго. Това ще премахне използването на първата степен на ракетата и огромното количество гориво в нея. След ускорение космическият кораб, вече в разредената стратосфера и на голяма надморска височина, включва задвижващите двигатели и стига до космоса с минимални разходи. Проектът има много трудности, въпреки че всички те на теория могат да бъдат преодолени. Експериментите с електромагнитни катапулти в САЩ обаче не бяха успешни - устройства с различна мощност така и не успяха да се наложат и по тази причина американците са скептични относно усилията на китайските си колеги. Всички изчисления досега показват, че тази идея е осъществима и има несъмнени ползи.
Илюстрацията е примерна и не показва конкретната разработка. Изображение: AI/Shutterstock
Sony спира производството на PlayStation VR2 заради ниско търсене
Японската компания Sony ще спре производството на слушалките за виртуална реалност PlayStation VR2, тъй като се оказа, че интересът към тях е много слаб. Това съобщава Bloomberg, позовавайки се на източници от компанията. Според агенцията Sony вече има твърде много непродадени устройства в складовете си. Компанията не планира да възобнови производството на PS VR2, докато търсенето не се увеличи. По-рано Bloomberg съобщи, че продажбите на PlayStation VR2 през първия месец не оправдаха очакванията. Компанията успя да продаде не повече от 270 хиляди устройства, въпреки че планираха да произведат около 2 милиона виртуални каски до началото на продажбите. Изданието приписва провала на първоначалните продажби на VR шлема на намалеия интерес към метавселените сред потребителите и технологичните компании, както и на високата цена. PlayStation VR2 струва $549 в САЩ и изисква конзола PS5, която ще струва още $499.
Снимка: Shutterstock
Хуманоидните роботи Apollo вече работят в завод на Mercedes
Mercedes-Benz започна да използва хуманоидни роботи в завода си в Унгария, където има недостиг на работна ръка. Проектът стартира в сътрудничество с американската компания Apptronik. Роботите Apollo ще заменят хората, действайки като помощници. Предполага се, че на производствената линия те ще имат задачата да доставят необходимите компоненти от складовете след предварителния им преглед. Модулният хуманоид Apollo беше представен за първи път през август 2023 г. С тегло от 73 килограма и височина от 172 сантиметра той може да премества товари до 25 килограма. Роботът е оборудван с мощни манипулатори, които наподобяват човешки ръце. За захранване на робота се използват сменяеми батерии, чийто капацитет е достатъчен за 4 часа активна работа. Една от основните характеристики на Apptronik е неговата „уникална система за контрол на силата“. Използването му осигурява най-безопасната работа на машината сред хората. Висшият мениджмънт на Mercedes-Benz определя проекта за отлична възможност за изследване на възможностите на роботите да заменят хората в трудовата им дейност. Най-трудоемките, опасни и монотонни процеси днес могат успешно да бъдат роботизирани. А главният изпълнителен директор на Apptronik Джеф Карденас вярва, че скоро и други големи компании ще последват опита на германския автомобилен гигант. Според икономисти до 2030 г. пазарът на индустриални хуманоидни роботи ще достигне 38 милиарда долара.
Снимка: Apptronik
Електронен сензор за въдица открива къде рибата кълве най-много
Съвременните технологии стигнаха дори до такава древна и много консервативна дейност като риболова. Шведският почитател на това хоби Кристер Хитреус изобрети електронната сонда Probe, която помага да бъде намаренено мястото с най-добро кълване на рибата. Това е херметизирано устройство с дължина 3 cm и тегло 7 г, което е прикрепено към върха на въдицата. Когато се хвърли във водата заедно със стръвта, сондата веднага започва да записва следните показатели - дължина на замятане, дълбочина на водоема, температура на водата, ниво на осветеност и скорост на движение на стръвта във водата. Дизайнът на устройството му осигурява стабилна, неподвижна позиция, за да не привлича вниманието на обитателите на водните дълбини. Рибата, която налапа стръвта, провокира рязко движение на кордта, което се записва от сензора едновременно с показването на дълбочината на кълване. Докато кордата се издига към повърхността, сондата попада в обхвата на свързан с Bluetooth смартфон, където се записват всички тези показания. Използвайки приложението, потребителят определя най-добрата дълбочина за поставяне на стръвта за следващото замятане. Също толкова важно е рибарят да знае температурата на водата и нивото на светлина на дълбочината, тъй като успехът на следващите риболовни излети на това място може да зависи от това. Когато стръвта достигне предварително определена дълбочина, потребителят получава сигнал от приложението, след което започва да навива въдицата. Устройството в момента е в платформата Kickstarter, където може да бъде купена за $113. Занапред цената на дребно ще бъде $150.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.