Digital age: Техно пробиви и открития
Какво ново в света на технологиите и откритията? Време е за нашия редакторски подбор в редовната ни седмична рубрика.
Южна Корея разработи летящата товарна количка
Снимка: Shutterstock
Изследователи от Националния университет за наука и технологии в Сеул разработиха напълно ново решение за транспортиране на товари под формата на летяща количка Palletrone. Платформата с горно зареждане е по същество многомоторен дрон. Той може да премества товари на нивото на гърдите и е изключително удобен, ако трябва например да изкачвате стълби. А дръжката отзад го прави да изглежда като обичайната пазарска количка, която използваме в супермаркетите. Потребителят, прилагайки сила към дръжката, може да контролира траекторията на полета. Специален софтуер и автоматизация осигуряват стабилно транспортиране на товара с нулево накланяне и наклон по време на цялото пътуване. Рамката предпазва потребителя от роторите на дрона, като същевременно осигурява оптимален въздушен поток за летене на платформата. Товароносимостта на Palletrone в момента е само 2,93 килограма, а времето за полет е ограничено от капацитета на бордовите батерии.
В момента количката далеч не е идеална, но инженерите са готови да направят подобрения в нейния дизайн. Функционалността на количката не се ограничава само до превоз на товари. Може например да служи като летящ статив за видеозаснемане в трудни условия. Сега разработчиците проектират система, която може да презарежда Palletrone по време на полет.
Японското подразделение на Google представи клавиатура за няколко души
Снимка: Shutterstock
Японското подразделение на Google представи удивителната клавиатура Gboard, която може да се използва от няколко души едновременно. Клавиатурата има 208 клавиша и се свързва към компютъра с USB-C кабел. При използването ѝ, на нея може да се пише от всякакъв ъгъл, а съвместните проекти могат да достигнат съвсем ново ниво. Клавиатурата е базирана на принципа на „Листът на Мьобиус“, която се използва широко в математиката, науката и популярната култура и представлява лента, усукана на половин оборот. „Листът на Мьобиус“ е триизмерна конструкция, образувана от дълга правоъгълна лента, която се усуква по дължина на 180 градуса и след това двата ѝ края се слепват. Тази форма има само един ръб и една повърхност, на която не съществуват посоките ляво и дясно. Разработчиците са публикували оригиналните схеми, 3D оформлението и базовото програмно осигуряване на клавиатурата в GitHub, така че всеки може не само да отпечата своя собствена Gboard, но и да предложи свои собствени идеи за подобряване на нейните възможности.
Стартъп тества успешно капсулата Neptune-Excelsior за леки космически разходки
Снимка: Shutterstock
Компанията Space Perspective публикува съобщение за успешния тестов полет на своята стратокапсула Neptune-Excelsior. Тя се издигнала на височина около 30 км, където са били проверени редица системи, след което капсулата се е спуснала безопасно и се е приводнила. Това проправя пътя за пилотирани полети до ръба на космоса, като първите търговски пътувания ще започнат през 2025 г.
Идеята на стартъпа е повечето хора да не летят директно в космоса и да изпитват негативните фактори на безтегловността. Това изисква специална и скъпа подготовка, която ще изплаши обикновените туристи. За да се получи незабравимо изживяване, достатъчно е туристите да се издигнат на височина над 30 км, така че 99% от атмосферата да остане отдолу и наоколо да се разпростре „космически пейзаж“ - с чернотата на необятната вселена, блещукането на звезди и ясно видимата сферична форма на Земята. Space Perspective обяви завършването на строителството на офшорната платформа Voyager, от която ще бъдат изстрелвани капсули. Механизъм с четири ролки е проектиран специално за тази цел, за да повдигне балона от палубата. По време на полета бяха тествани различни режими на издигане и спускане на капсулата, както и системата за термичен контрол и промени във височината. Neptune-Excelsior използва специален софтуер и комуникационна система, също създадени за този проект. По план полетът е отнел 6 часа - по 2 за издигане и спускане, а на границата с космоса тя е прекарала 2 часа. Цената на билет за бъдещи полети за туристи се оценява на $125 хиляди.
Френска компания представи електрически ролкови кънки с преносима батерия
Снимка: Getty Images
Френската компания AtmosGear представи електрически ролкови кънки в платформата Kickstarter. Те могат да бъдат купени в два варианта: пълен комплект с чифт обувки или отделни елементи, които могат да се прикрепят към обувки на други производители. Особеност на Atmos Gear е литиево-йонна батерия с капацитет 280 Wh и тегло 1,5 kg, която е прикрепена към колана в специална чанта. Батерията захранва двигатели, свързани към средното колело, където електричеството се доставя чрез жици - което според експертите не е много удобно. Моторите се управляват от ръчен превключвател чрез безжично дистанционно управление, което може да се използва и за спиране и движение назад. Двигателите се отстраняват лесно от рамката, тъй като всеки тежи 680 г, което намалява вероятността от повреда при удар на кънките в асфалта. Има опция за прекъсване на захранването. В този случай AtmosGear се превръща в обикновени ролкови кънки. Техническите характеристики на кънките позволяват да се постигне ускорение до почти 30 км / ч, да бъде осигурен пробег от 25 км без презареждане и да се се извърши изкачване под ъгъл от 15 градуса. AtmosGear е водоустойчив и може да поддържа потребител с тегло до 115 кг. Очаква се цените да достигнат до $850 и $1000.
В Австралия завърши строителството на нова антена за дълбокия космос
Снимка: Getty Images
Европейската космическа агенция (ESA) обяви, че структурата на нова комуникационна антена за връзка с дълбокия космос е завършена в Ню Нортия, Австралия. Огромен кран завърши повдигането върху кулата на 122-тонната рефлекторна антена с диаметър 35 метра. Церемонията по откриването и пускането ѝ в експлоатация е планирано за края на 2025 г. Антената, наречена NNO3 (New Norcia 3), ще позволи на космическите сонди да комуникират със Земята, да предават данни, събрани от бордови научни инструменти, и да получават инструкции за полет, необходими за изпълнение на космически мисии. Основни изпълнители на изграждането му са Thales Alenia Space (Франция) и Schwartz Hautmont Construcciones Metálicas (Испания).
Norcia 3 е създадена в отговор на нарастващите изисквания за пропускателна способност на програмите на Европейската космическа агенция. Нуждата от наземни станции в дълбокия космос нарасна значително през последните години поради мисии, които изпращат и получават големи количества обеми данни. И трите антени на глобалната мрежа от наземни станции на ESA ESTRACK вече са достигнали лимита си. Добавянето на NNO3 към мрежата ще намали изискванията за оперативен капацитет за мисиите на Европейската космическа агенция през следващите години. Освен това ще предостави нови възможности за научни мисии, благодарение на по-високи скорости на данни за лунни, астрономически и космически мисии чрез разширяване на обхвата на връзката.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.