Digital Age: Защо ИИ е опасен за най-важното човешко умение?

Digital Age: Защо ИИ е опасен за най-важното човешко умение?

Философът и психолог Джо Арвей смята, че твърде лесно делегираме ежедневните дреболии на виртуалните асистенти

С навлизането на изкуствения интелект в ежедневието нараства и загрижеността по отношение на него. Най-голяма тревога предизвикват опасенията, че изкуственият интелект може да излезе извън контрол и да унищожи хората.

Зад призивите за спиране на развитието на ИИ обаче стоят редица по-осезаеми социални проблеми. Сред тях са рисковете, които ИИ създава за неприкосновеността на личния живот и човешкото достойнство, както и неизбежният факт, че тъй като алгоритмите, които са в основата на изкуствения интелект, са разработени от хора, той проявява пристрастия като много от нас. Като прибавим към това и липсата на откритост по отношение на това кой и как разработва ИИ, става ясно защо днес сме по-склонни да обсъждаме рисковете от използването на ИИ, а не неговия потенциал.

Но моите изследвания като психолог, изучаващ начина, по който хората вземат решения, ме карат да вярвам, че всички тези рискове са засенчени от една още по-опасна, макар и почти невидима заплаха. Що се отнася до способността на хората да вземат обмислени решения, изкуственият интелект би могъл допълнително да навреди на развитието на това качество.

Вземане на обмислени решения

Процесът на вземане на обмислени решения включва три разумни стъпки, като се започне с разбирането на задачата или проблема, пред който сте изправени. Запитайте се какво трябва да знаете и какво трябва да направите, за да вземете решение, което по-късно да можете да защитите убедително и уверено?

Отговорите на тези въпроси зависят от активното търсене на информация, която едновременно запълва пропуските в знанията и опровергава предишни убеждения и предположения. Всъщност именно тази информация за контрафактите - алтернативни възможности, които възникват, когато хората проверяват определени предположения - в крайна сметка ще ви помогне да защитите дадено решение, ако то бъде критикувано.

Втората стъпка е да се търсят и проучват няколко възможности едновременно. Искате да подобрите качеството си на живот? Без значение за кого гласувате, каква работа приемате или какви неща купувате, винаги има повече от един път, който ще доведе до това. Обмисленият и информиран избор се характеризира с това, че изразходвате усилия за активно проучване и оценяване на поне няколко вероятни варианта, по честен начин, при който сте готови да направите компромис между плюсовете и минусите.

Третата стъпка е готовността да отложите решението, докато не свършите цялата необходима умствена работа. За никого не е тайна, че завършването на този процес е приятно усещане, защото означава, че сте оставили в миналото трудно или важно решение. Цената на преждевременното решение обаче може да бъде много по-висока от времето, прекарано в предварителна подготовка. Ако не ми вярвате, просто помислете за случаите, когато сте се оставили на чувствата си да ви водят, а след това сте съжалявали, че не сте отделили време да помислите малко по-добре.

Когато ИИ решава

Нито една от тези три стъпки не е ужасно сложна. Но те също така не са нещо, което повечето хора приемат за даденост. Вземането на обмислени и информирани решения изисква практика и самодисциплина. И точно тук се появява скритата вреда, на която ИИ излага хората: голяма част от неговото "мислене" е скрито, виждаме отговори, лишени от контекст и обмисляне. По-лошото е, че ИИ лишава хората от възможността да се упражняват сами да вземат обмислени и информирани решения.

Помислете как подхождаме към много важни решения днес. Известно е, че хората са податливи на широк спектър от предразсъдъци, тъй като сме склонни да използваме умствената си енергия пестеливо. Тази пестеливост води до това, че на хората им харесва някой да взема вместо тях привидно добри или надеждни решения. Освен това ние сме социални същества, които са склонни да ценят сигурността и приемането от обществото повече, отколкото собствената си автономност.

Добавете към това изкуствен интелект и ще получите опасна обратна връзка: данните от алгоритмите на изкуствения интелект се състоят от пристрастни човешки решения, които също отразяват натиска на конформизма, а не мъдростта на критичното мислене. Но тъй като хората обичат решенията да бъдат вземани вместо тях, те са склонни да приемат тези лоши решения и да преминат към следващото. В крайна сметка нито ние, нито изкуственият интелект ставаме по-мъдри.

Да бъдем внимателни

Би било грешка да се твърди, че изкуственият интелект няма да донесе никаква полза за обществото. По-вероятно е той да бъде полезен, особено в области като киберсигурността, здравеопазването и финансите, където е необходимо бързо и редовно да се анализират сложни модели и огромни количества данни. Повечето ежедневни решения обаче не изискват такава аналитична мощ.

Но независимо от собствените ни желания, много от нас вече получават съвети от ИИ и използват резултатите му в широк спектър от области - от развлечения и пътувания до обучение, здравеопазване и финанси. А разработчиците усилено се трудят над създаването на следващото поколение ИИ, което ще може да автоматизира още повече ежедневни решения. А това, според мен, е опасно.

В свят, в който алгоритмите на социалните медии вече влияят на мнението на хората, рискуваме да се окажем в още по-несигурно положение, ако позволим на изкуствения интелект да достигне ниво на развитие, при което да може да взема всякакви решения от наше име. Всъщност сме длъжни да се противопоставим на очарователната лекота на изкуствения интелект и да си върнем правото да притежаваме истинската привилегия (и отговорности) на това да бъдем хора: да можем да мислим и да избираме сами. Ако успеем, ще се чувстваме по-добре и, което е важно, ще станем по-добри хора.

Източник: The Conversation

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ