Недостигът на мед заплашва производството на чипове

Около 32% от световното производство на полупроводници може да се сблъска с прекъсвания на доставките на мед, свързани с изменението на климата, до 2035 г., съобщи консултантската фирма PricewaterhouseCoopers (PwC) в доклад за бизнес лидери, цитиран от Ройтерс. Това четири пъти повече от днешните нива,
Чили, най-големият производител на мед в света, вече се бори с недостиг на вода, който забавя производството. До 2035 г. повечето от 17-те страни, доставящи за индустрията за чипове, ще бъдат изложени на риск от суша, съобщи PwC.
Последният глобален недостиг на чипове, който бе предизвикан скок в търсенето по време на пандемията и съвпадна със затварянето на фабрики, парализира автомобилната индустрия и спря производствените линии в други сектори, зависими от чиповете.
„Това струваше на американската икономика цял процентен пункт от растежа на БВП, а на Германия - 2,4%“, посочи в доклада Глен Бърм, ръководител на проекта в PwC, цитирайки Министерството на търговията на САЩ.
Медни миньори от Китай, Австралия, Перу, Бразилия, САЩ, Демократична република Конго, Мексико, Замбия и Монголия също ще бъдат засегнати, като по този начин никой от регионите за производство на чипове в света няма да бъде пощаден от риск, според PwC.
Медта се използва за производството на милиардите малки проводници във веригата на всеки чип. Дори и да се проучват алтернативи, в момента няма реален конкурент по отношение на цената и производителността.
Рискът само ще се увеличава с времето, ако иновациите в материалите не се адаптират към изменението на климата и не се разработи по-сигурно водоснабдяване в засегнатите страни, според PwC.
„Около половината от доставките на мед във всяка страна са изложени на риск до 2050 г. – независимо колко бързо светът намалява въглеродните емисии“, се казва в доклада.
Чили и Перу са предприели стъпки за осигуряване на водоснабдяването си чрез повишаване на ефективността на добива и изграждане на инсталации за обезсоляване. Това е образцово, казва PwC, но може да не е решение за страни без достъп до големи морски водни басейни.
PwC изчислява, че 25% от производството на мед в Чили е изложено на риск от прекъсвания днес, като този процент ще се увеличи до 75% в рамките на едно десетилетие и до между 90% и 100% до 2050 г.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.