Google се присъедини към проект за картографиране на метана от космоса

Google се присъедини към проект за картографиране на метана от космоса

Google се присъедини към проект за картографиране на метана от космоса

Технологичният гигант Google подкрепя сателитен проект, който трябва да стартира през март и който ще събира данни за нивата на метан по целия свят, съобщи BBC

Новият спътник ще обикаля на 300 мили от Земята 15 пъти на ден.

Учените смятат, че метанът има голям принос за глобалното затопляне, тъй като задържа топлина. Голяма част от метана се произвежда в селското стопанство и при изхвърлянето на отпадъци, но проектът на Google ще се съсредоточи върху емисиите на метан от петролните и газовите инсталации.

Фирмите за добив на нефт и газ също редовно изгарят или изпускат метан.

Новият проект е съвместен между Google и Фонда за защита на околната среда, група с нестопанска цел за борба с климатичните промени в световен мащаб. Данните, уловени от спътниците, ще бъдат обработени от инструментите за изкуствен интелект на технологичния гигант и използвани за генериране на метанова карта, чиято цел е да идентифицира изтичането на метан от петролната и газовата инфраструктура по света.

Фирмата обаче заяви, че ако идентифицира значителен теч, няма да уведомява конкретно компанията, която притежава инфраструктурата, отговорна за него.

"Нашата работа е да предоставяме информация", каза тя, като добави, че правителствата и регулаторните органи ще бъдат сред тези, които ще имат достъп до нея и те ще трябва да наложат промени.

Няма международно правило за контрол на емисиите на метан. ЕС прие набор от предложения, насочени към намаляването им, които включват принуждаване на операторите на нефт и газ да отстраняват течовете. В сектора на въглищата изгарянето на факли ще бъде забранено в държавите-членки от 2025 г.

Картата на Google, която ще бъде публикувана в нейния Earth Engine, няма да бъде в реално време, а данните ще се изпращат от сателита на всеки няколко седмици.

През 2017 г. Европейската космическа агенция изстреля подобен сателитен инструмент, наречен Trompomi, който отчита наличието на следи от газове в атмосферата, включително метан. Това беше мисия с минимален седемгодишен живот, което означава, че тя може да приключи тази година.

През 2022 г. Carbon Mapper, който използва данните от Trompomi, публикува доклад, в който се посочва, че най-големите метанови шлейфове се наблюдават в Туркменистан, Русия и САЩ - но поради облачност данните не включват Канада и Китай.

Google заяви, че се надява нейният проект да "запълни празнините между съществуващите инструменти".

Въпреки различните усилия за проследяване, нивата на метан остават обезпокоително високи. Според НАСА нивата на този газ са се увеличили повече от два пъти през последните 200 години, като 60% от него се създават от човешката дейност.

Основен принос за този процент има животновъдството, а именно кравите. Поради начина, по който усвояват храната си, кравешките оригвания и пръдни съдържат метан.

През 2020 г. Агенцията за опазване на околната среда на САЩ публикува доклад, в който се казва, че една крава може да произвежда 154-264 килограма метан всяка година. В него се допълва, че се смята, че в света се отглеждат около 1,5 милиарда крави за месо.

"Сателитите са чудесни за намиране на наистина големите, масивни виновници" за емисиите на метан, каза Питър Торн, професор по физическа география в университета Мейнуот в Ирландия.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ