Хакери удариха най-старата банка в Иран

Хакери удариха най-старата банка в Иран

Хакерска група, свързвана в миналото с Израел, твърди, че е унищожила данни, принадлежащи на иранска банка, намираща се под американски санкции.

Групата, известна като Gonjeshke Darande или „врабчено хищник“, казва, че е извършила кибератака, които е унищожила данните на Bank Sepah, която е най-старата финансова институция в ислямската република.

„Банка Сепах беше институция, която заобикаляше международните санкции и използваше парите на иранските хора, за да финансира терористичните пълномощници на режима, програмата му за балистични ракети и военната му ядрена програма“, казват Gonjeshke Darande в публикация в X.

Групата пое отговорност за няколко кибератаки срещу Иран през последните години, включително срещу бензиностанции и стоманодобивна фабрика.

Израел като цяло поддържа политика на неяснота по отношение на своите кибероперации срещу Иран и не поема отговорност за тях.

Постове в социалните мрежи потвърждават, че банковите услуги на Bank Sepah са спрели да работят тази сутрин.

Финансовата институция има 1800 клона в Иран и още няколко във Великобритания, Франция, Германия и Италия. Съединените щати наложиха санкции на Bank Sepah през 2019 г., след като тя се оттегли от ядрената сделка на Иран от 2015 г.

Потребителите също така съобщават, че картите, издадени от банките Kosar и Ansar (и двете свързани с иранската армия), не функционират. Ansar също беше под санкции на САЩ.

Иранските власти до този момента не са коментирали прекъсванията на услугите и кибератаката. Агенция Fars обаче съобщи, че проблемът в Bank Sepah ще бъде решен в рамките на няколко часа.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ