Китай се сдоби с най-силния магнит в света за научни изследвания
Лабораторията за силно магнитно поле в Хефей, град в югоизточен Китай стартира експериментално съоръжение, което е най-мощният магнит в света, предназначен за различни научни изследвания. Активният елемент на този магнит е с диаметър само 33 милиметра, но е в състояние да създаде стабилно магнитно поле със сила от 45,22 тесла, което е около милион пъти по-силно от естественото магнитно поле на Земята.
Предишният носител на този рекорд беше хибриден магнит, създаден през 1999 г., разположен в Националната лаборатория за силни магнитни полета на САЩ. Този магнит генерира поле от 45 тесла и държа рекорда в продължение на 23 години. През 2019 г. американски учени успяха да „изстискат“ поле от нов експериментален магнит за кратко време със сила от 45,5 тесла, но това не се превърна в рекорд, тъй като този магнит никога не е бил използван за научни изследвания.
Създаването на такива силни магнитни полета е много, много трудно нещо, защото изисква огромни количества енергия, а взаимодействията, които възникват между елементите на устройството, са толкова силни, че могат да откъснат от Земята маса, еквивалентна на масата на самолетоносач. Китайски учени създадоха първия си мощен магнит през 2016 г. Това устройство генерира поле от 40 тесла и това не е задоволителен резултат. След пет години допълнителни технически изследвания беше разработена нова магнитна структура, разработени бяха нови магнитни материали и беше извършена дълбока оптимизация на производствения процес. И в резултат на всичко това китайците все пак станаха собственици на най-мощния магнит в света днес.
Сега, с новия магнит, китайските учени ще могат да продължат напред в замяната на силиций с въглерод в електронните чипове и масовото използване на въглеродни нанотръби, което може да доведе до високоскоростни процесори и компютри с ниска мощност. Освен това най-силното магнитно поле ще позволи на учените да изследват по-подробно клетките на живите същества и да намерят отговори на въпроси, свързани с процеса на стареене, мозъчната дейност и да разработят нови методи за лечение на различни заболявания, включително рак.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.