„Кръстникът“ на изкуствения интелект: Чатботовете може скоро да станат по-умни от нас

„Кръстникът“ на изкуствения интелект: Чатботовете може скоро да станат по-умни от нас

„Кръстникът“ на изкуствения интелект: Чатботовете може скоро да станат по-умни от нас

Човек, смятан за кръстник на изкуствения интелект (ИИ), напусна работата си в Google и предупреди за нарастващите опасности от развитието в тази област, предаде Би Би Си.

75-годишният Джефри Хинтън обяви оставката си от Google в изявление за „Ню Йорк таймс“, в което каза, че сега съжалява за работата си.

Той заяви пред Би Би Си, че някои от опасностите, които крият чатботовете с изкуствен интелект, са „доста плашещи“.

„В момента те не са по-интелигентни от нас, доколкото мога да преценя. Но мисля, че скоро може да станат“, каза той.

Д-р Хинтън също призна, че възрастта му е повлияла на решението му да напусне технологичния гигант. „Аз съм на 75, така че е време да се пенсионирам“, допълни той пред Би Би Си

Пионерските изследвания на Хинтън върху дълбокото машинно обучение и невронните мрежи проправиха пътя за настоящите ИИ системи като ChatGPT.

Но британско-канадският когнитивен психолог и компютърен учен каза пред Би Би Си, че чатботът скоро може да надмине нивото на информация, което човешкият мозък притежава.

„В момента това, което виждаме, е, че неща като GPT-4 засенчват човек по отношение на общите познания, които има, и го засенчват сериозно. От гледна точка на разсъждението ИИ не е толкова добър, но вече е способен на прости разсъждения. Като се има предвид темпът на напредък, очакваме нещата да се подобрят доста бързо. Така че трябва да се тревожим за това“, каза той.

В статията на „Ню Йорк Таймс“ д-р Хинтън говори за „лоши актьори“, които биха се опитали да използват ИИ за „лоши неща“.

Помолен от Би Би Си да разясни какво точно има предвид, той отговори: „Това е просто един вид най-лош сценарий, един вид кошмарен сценарий“.

„Можете да си представите, например, някой лош актьор като [руския президент] Владимир Путин, който да реши да даде на роботите способността да създават свои собствени подцели“, даде пример Хинтън.

Ученият предупреди, че това в крайна сметка може да „създаде подцели като „Трябва да получа повече власт!“.

„Стигнах до извода, че видът интелект, който развиваме, е много различен от интелекта, който имаме. Ние сме биологични системи, а това са цифрови системи. И голямата разлика е, че с цифровите системи имате много копия на един и същи набор от тежести, един и същ модел на света“, обясни той.

„И всички тези копия могат да учат поотделно, но да споделят знанията си незабавно. Така че все едно имате 10 000 души и всеки път, когато един човек научи нещо, всички автоматично го знаят. И това е начинът, по който тези чатботове могат да знаят много повече от всеки един човек“ , добави Хинтън.

Той подчерта, че не иска да критикува Google и че технологичният гигант е бил „много отговорен“ с работата в тази сфера.

„Всъщност искам да кажа някои добри неща за Google. И те са по-достоверни, ако не работя за Google“, заяви той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ