Мъск e опитал да свали цената на Twitter до 31 млрд. долара

Мъск e опитал да свали цената на Twitter до 31 млрд. долара

В седмиците, преди да обяви, че готов да купи Twitter на първоначално договорената цена от 44 млрд. долара, Илон Мъск е опитал да договори по-ниска цена за компанията, съобщава „Ню Йорк таймс".

Според четири източника, цитирани от изданието, представители на Мъск са говорили на няколко пъти с Twitter за постигане на сделка на по-ниска цена.

Според трима от източниците Мъск е поискал отстъпка от цели 30%, предложение, което означава, че компанията щеше да бъде оценена на 31 млрд. долара. От Twitter са отхвърлили предложението.

През изминалата седмица обаче дискусиите са се свели до отстъпка от само 10%, даваща цена на Twtitter от около 39,6 млрд. долара. Тези разговори също са завършили без успех. Пазарната капитализация на Twitter към сряда беше 39,2 милиарда долара.

Разговорите са се провели броени седмици преди съдебното дело в Делауеър, на което трябваше да вземе решение дали Мъск трябва да изпълни ангажимента си за придобиване на Twitter за 44 млрд. долара, след като офертата бе приета от компанията. През юли той посочи, че вече не желае да купува компанията за социални медии, твърдейки, че платформата е дала погрешна информация за делът на ботове и фалшиви акаунти.

В понеделник вечерта обаче Мъск изпрати писмо до Twitter, предлагайки да плати пълната първоначална цена за компанията.

Мъск, който е главен изпълнителен директор на Tesla и SpaceX, каза, че финализирането на придобиването зависи от способността му да осигури финансиране от банките, които са се съгласили да подкрепят офертата му през април.. Ако банките не изпълнят ангажиментите си за финансиране, Мъск ще трябва да плати неустойка от 1 милиард долара за разпадането на сделката. Той също така поиска Twitter да спре съдебния спор срещу него.

„Намерението на компанията е да затвори трансакцията на цена от 54,20 долара за акция“, каза Twitter в изявление от вторник, което дойде в отговор на писмото на Мъск.

Twitter обмисля набор от опции за добавяне на сигурност към сделката. Те включват съдебен надзор на процеса, за да се гарантира, че Мъск изпълнява ангажимента си, както и изискване  Мъск да плати лихва, за да компенсира закъсненията в процеса на финализиране на сделакта, казаха източници, запознати с преговорите.

Откакто Twitter получи писмото, представители на милиардера и компанията за социални медии водят преговори. Те не са постигнали споразумение до сряда следобед.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ