Meta променя политиките си за дигитално съдържание, ще слага етикети на създаденото от ИИ

Meta променя политиките си за дигитално съдържание, ще слага етикети на създаденото от ИИ

Технологичният гигант Meta обяви големи промени в политиките си за дигитално създадено и променено съдържание в опит да подобри контрола си върху подвеждащите снимки, видеа и аудио файлове, генерирани от технологии за изкуствен интелект, преди президентски избори в САЩ, пише Ройтерс.

През май компанията ще започне да прилага етикети „произведено с изкуствен интелект“ към генерирани от ИИ видеоклипове, изображения и аудиофайлове, публикувани на неговите платформи. Така компанията разширява политика, която преди се отнасяше само за тесен набор от подправени видеоклипове, посочи в публикация в блог вицепрезидентът по политиката на съдържание в Meta Моника Бикерт.

Бикерт каза, че Meta също ще прилага отделни и по-забележими етикети към дигитално променено съдържание, коеето представлява „особено висок риск от съществена измама на обществеността по важен въпрос“, независимо дали съдържанието е създадено с помощта на ИИ или други инструменти.

Новият подход ще промени отношението на компанията към манипулираното съдържание., преминавайки фокус върху премахването на ограничен набор от публикации към подход, който поддържа съдържанието, като същевременно предоставя на потребителите информация за това как е направено.

По-рано Meta обяви схема за откриване на изображения, направени с помощта на генеративни ИИ инструменти на други компании, с помощта на невидими маркери, вградени във файловете, но така и не даде срок за старт на проекта.

Говорител на компанията каза пред Ройтерс, че новият подход за етикетиране ще се прилага за съдържание, публикувано във Facebook, Instagram и Threads. Платформата  WhatsApp и очилата  за виртуална реалност Quest, са обхванати от други правила.

Meta ще започне незабавно да прилага етикети „висок риск“, каза говорителят.

Промените идват месеци преди президентските избори в САЩ през ноември, които технологичните изследователи предупреждават, че може да бъдат трансформирани от новитее генеративни ИИ технологии.

През февруари надзорният съвет на Meta нарече съществуващите правила на компанията за манипулирано съдържание „непоследователни“, след като прегледа видеоклип на президента на САЩ Джо Байдън, публикуван във Facebook миналата година, който промени реални кадри, за да внуши, че той се е държал неподходящо.

Кадрите обаче не бяха свалени от социалната мрежа, тъй като съществуващата политика на Meta за „манипулирани медии“ забранява подвеждащи видеоклипове само ако са създадени от изкуствен интелект или ако карат хората да изглеждат така, сякаш казват думи, които никога не са казвали.

Бордът каза, че политиката трябва да се прилага и за съдържание, което не е генерирано от ИИ, но „не е непременно по-малко подвеждащо“ от съдържанието, генерирано с изкуствен интелект, както и за аудио или видео съдържание, представящо хора да правят неща, които всъщност никога не са правили.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ